Jaká skluzavka je vhodná do mateřské školy?

Dobrý den, jsme malá školka, rádi bychom pro naše děti na zahradu pořídili skluzavku. Můžete nám doporučit skluzavku, která by pro školku byla vhodná, případně čím se liší takové ty drahé skluzavky od těch levných, které máte také v nabídce? Děkuji za odpověď, Barbora..
Barbora P.

Naše odpověď:

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Určitě vám z naší nabídky nějakou vhodnou skluzavku doporučíme. Počítejte ale s tím, že jako mateřská škola byste měli do vašeho zařízení použít takovou skluzavku, která bude dodána včetně certifikátu a bude splňovat normu 1176. To znamená, že skluzavka bude použitelná jako herní prvek pro veřejný prostor. Takových skluzavek pro děti se vyrábí spousta a zcela zásadně se liší od levných skluzavek, které jsou určené pro děti v soukromích zahradách. 

Skluzavka pro děti, která bude použita pro veřejný sektor nebo do vaší školní zahrady se bude vyznačovat tím, že bude velmi robustní. Bude vyrobena z laminátu, což je nejobvyklejší, nebo z velmi silného  plastu a nebo máme i skluzavky z nerezu. Nerezové skluzavky patří mezi nejdražší, ale jejich výhody převládají.

Vycházíme z toho, že skluzavky určené pro veřejka jsou robustní a budou mít velmi dobré kotvení, ať už k herní věži nebo k místu, kam budete chtít skluzavku připevnit v terénu (široký a dlouhý svah). Prostě budou mít límec, přes který se skluzavka do terénu dá ukotvit. 

Důležitá věc u robustních skluzavek je, jak se na ně bude nastupovat. To znamená, že skluzavky mají nástupní plochu zhruba kolem půl metru. Dítě má dostatek času na skluzavku nastoupit a zároveň se chytit postranního madla. Nabízíme skluzavky, které mají takzvané uši nebo-li vysoký límec u nástupní plochy za které se dítě může chytit a teprve pak  se sklouzne. Zároveň má skluzavka vysoké a velmi hladké boky, aby se dítě mělo možnost celou dobu kde držet a ze skluzavky nevypadlo. 

Podstatnou součástí skluzavky pro veřejný prostor je dojezdová plocha. Máte dvě možnosti. Zaprvé konec skluzavky je víceméně v rovině s terénem a znamená to, že dítě, když dojíždí po skluzavce se ve spodní části téměř zastaví.  Druhý způsob dojezdu po skluzavce je, že se dítě zastaví tak, že nohy má akorát ze skluzavky na zemi. Ono to zní vlastně jednoduše, vstane a může se jít znovu sklouznout. Tato otázka se u skluzavek pro privátní sektor vůbec řešit nemusí.

dětské hřiště HY-LAND

A jak se vyrábí laminátové skluzavky?

Na připravené kopyto skluzavky se laminát vrstvý do pryskyřice. Kopyto vyrobené pro skluzavku může být s vlnou nebo do zatáčky, ale v každém případě musí být vyšší, aby byla možnost vyrobit bezpečný boční rantl. 

Skluzavky pro veřejný prostor plastové 

Jsou to skluzavky, které jsou dělané na výšku kotvení 150cm a plast ze kterého jsou vyrobeny je velmi odolný proti povětrnostním vlivům. Skluzavky jsou významně tvrdší, pevnější a silnější než ty, které známe z různých obchodů a které jsou vlastně určené pro privát. Tyto skluzavky mají označení HY-LAND. Na těch plastových veřejných skluzavkách bývá zespodu přímo označení podle jakého certifikátu byly vyrobeny teda certifikované dle normy EN 1176 pro veřejka nebo EN 71 pro soukromý sektor. 

Skluzavky z nerezu

Další možností skluzavek pro veřejka jsou skluzavky z nerezu. Vyrábí  se z nerezového plechu a jsou  extrémně pevné, jsou v podstatě nezničitelné. Mají stejné  parametry jako třeba skluzavky laminátové, ale samozřejmě jsou ještě o chlup odolnější. To znamená, nemusíte se bát, že by je děti zničily. Součástí těchto skluzavek už je navařené kotvení do terénu. Nemusí se tak už nic řešit, všechno je připravené. I tyto skluzavky mohou rovné, s vlnou a s různou nástupní výškou.

Druhy skluzavek podle výšky kotvení

Ještě je potřeba zmínit, že skluzavky je možné kotvit do několika výšek, ale musí k tomu být uzpůsobené. To znamená, že můžeme skluzavky kotvit do výšky 80cm, 100cm, 120cm nebo třeba 150cm, ale také třeba až 2m. Záleží na výšce herním prvku do kterého se skluzavka bude kotvit. To znamená, že nemůžeme použít skluzavku, která je určena na kotvení do výšky podesty 120cm, nemůžeme použít na podestu o výšce  150cm. Skluzavka by byla příliš příkrá a tudíž pro děti nebezpečná.

Skluzavky, které používáme pro soukromý sektor jsou nejčastěji plastové na výšku podesty od 80 do 150cm. Jejich kotvení už není tak striktní, ale v každém případě musí být bezpečné. Pro snazší nástup na skluzavku jsou po stranách plastová madla, aby se dítě mělo čeho přidržet. Pro dojezdovou plochu k této skluzavce postačí jemný písek nebo zatravněná plocha. Na skluzavce zespodu je číslo certifikátu a norma, podle které se dozvíme, kam skluzavku použít - do privátního použití nebo do veřejného. Skluzavky se dělají v různých barvách - červená, zelená, modrá, růžová, žlutá, fialová, momentálně je moderní i třeba barva grafitová. Takže stačí si jen vybrat.

rozdíl mezi skluzavkami pro soukromý a privátní sektor

Rozdíl mezi skluzavkami pro soukromý a privátní sektor

ravil1
Skluzavky pro veřejná prostranství a školky jsou pro bezpečné užívání označeny certifikátem EN 1176
Skluzavky s certifikátem EN 1176 dodáváme v různých délkách od 190 cm do 540 cm
Skluzavka HY-LAND s jednou vlnou je vyrobena ze speciálního HDPE plastu
I z nerezového plechu je skluzavka HY-LAND pro veřejná dětská hřiště vhodná
Na veřejná prostranství dodáváme certifikované skluzavky s veselým barevným potiskem
Laminátové skluzavky lze postavit i u penziónů nebo benzínových stanic
Skluzavka pro veřejné prostranství vyrobená z laminátu
Skluzavky do soukromých zahrad musí splňovat normu EN 71
Laminátové skluzavky dodáváme na dětská hřiště rovné nebo s vlnkou
I skluzavka postavená v zahradě musí být bezpečná
Skluzavky pro soukromá dětská hřiště dodáváme v délkách 90 cm - 295 cm
Laminátové skluzavky se vyrábí v mnoha barevných variantách
Některé laminátové skluzavky lze  připojit na hadici s vodou
Pro různě dlouhou skluzavku musí být zvolena správná  nástupní výška

Kategorie produktů