Lávky 

Lávky

Společně s vpádem vodních prvků do zahrady si začínají své místo nacházet i dřevěné lávky, můstky nebo mola. Plní jak dekorativní tak i v mnoha případech funkční úlohu v terénu. V případě širokého potůčku, jezírka nebo koupacího biotopu v zahradě je často lávka jedinou cestou kudy lze vodní plochu překonat suchou nohou.

Dřevěná lávka nebo můstek vám pomůže překonat i nerovnost nebo výškový rozdíl na pozemku. V případě lávky nebo můstku také musíte zvážit k jakému účelu bude sloužit a podle toho vypočítat i jeho zatížení. Zda to bude lávka pouze pochozí nebo bude použita jako příjezdová cest...

Zobrazit celý text

Společně s vpádem vodních prvků do zahrady si začínají své místo nacházet i dřevěné lávky, můstky nebo mola. Plní jak dekorativní tak i v mnoha případech funkční úlohu v terénu. V případě širokého potůčku, jezírka nebo koupacího biotopu v zahradě je často lávka jedinou cestou kudy lze vodní plochu překonat suchou nohou.

Dřevěná lávka nebo můstek vám pomůže překonat i nerovnost nebo výškový rozdíl na pozemku. V případě lávky nebo můstku také musíte zvážit k jakému účelu bude sloužit a podle toho vypočítat i jeho zatížení. Zda to bude lávka pouze pochozí nebo bude použita jako příjezdová cesta přes mělký brod k vašemu víkendovému bydlení.

Lávku, můstek nebo molo lze vyrobit z různých materiálů, jako je dřevo, kov, plast a mohou být různého tvaru a velikosti. Do zahrady nebo volné přírody jsou ale nejvhodnější lávky z přírodního materiálu kterým právě dřevo je.

Společnost VLADEKO dodává dřevěné lávky se dvěma variantami zábradlí. 

Dřevěná lávka se zábradlím instalovaným z jedné nebo z obou stran

  • dřevěné zábradlí vyrobené z dokonale vysušeného dřeva z minimem suků
  • zábradlí z pevného lana

Obě tato zábradlí vám při přechodu lávky dávají pocit bezpečí.

Rozměry lávky nebo přechodového můstku

Standardně lávku vyrábíme a dodáváme v šíří 100 cm a čtyřech délkách : 120, 150, 180 a 220 cm. Metrová šířka umožní pohodlný pohyb třeba i se sekačkou či zahradním kolečkem. Jestli má po mostě pohodlně projet zahradní traktůrek bylo by nutné počítat se šířkou, která odpovídá šířce zahradní techniky s příslušnou rezervou včetně zatížení. Pro pouhé přecházení po lávce lze naopak zvolit i šířku menší. Za pohodlné a postačující minimum je považováno alespoň 60 cm. Sloupky zábradlí by měly být vysoké alespoň 1 metr. Na přání zákazníka jsme schopni vyrobit i lávky širší a delší.

Z čeho lávku, vyrovnávací můstek nebo molo vyrobit?

Na výrobu těchto prvků do zahrady nebo volné přírody používáme dřevo se kterým se snadno a dobře pracuje. Jakostní smrkové dřevo není v základním provedení povrchově upraveno. Za příplatek je možné lávku natřít některým z lazurovacích nátěrů Xyladecor. Povrchovou úpravou spojovací můstek chráníme před nepříznivými vlivy počasí a výrazně prodlužujeme jeho životnost. Spojovací prvky používáme takové, které maximálně odolávají korozi, protože vzdušná vlhkost v okolí potoků a jezírek je přece jen vyšší. Samozřejmě pro nás není problém vyrobit lávku nebo můstek i z jiného druhu dřeva např. buk nebo modřín.

Zahradní lávka rovná nebo do oblouku?

Spojovací můstek lze vyrobit z opracovaného dřeva nebo kulatiny a jeho tvar může být rovný nebo do oblouku. Zahradní můstek do oblouku sice vypadá krásně, ale praktický význam příliš nemá. Pokud se ale jen rozhodnete pro obloukový tvar, je nanejvýš vhodné udělat na pochozích prknech protiskluzovou úpravu a dřevo dobře ochránit před porůstání mechem a lišejníkem, který může zvláště ve stínu a vlhku velmi rychle proměnit takový spojovací můstek v nebezpečnou skluzavku.

Příprava podkladu před instalací dřevěné lávky

Před instalací lávky je třeba připravit pevný a rovný podklad na který se lávka bude instalovat. Mohou to být betonové sloupky nebo kamenné základy na které budou posazeny pilíře lávky a upevněny pomocí závitových tyčí nebo jinými vhodnými spojovacími prvky.

Lávka by rozhodně neměla chybět majitelům okrasné zahrady v japonském stylu. Vedle lamp z přírodních nebo umělých kamenů, množství klikatých cestiček a citlivé kombinace kamene, dřeva a vody jsou lávky jedním z hlavních znaků, kterými se vyznačuje orientální zahradní architektura.

Ať už máte zahrádku japonskou nebo českou patří dřevěný můstek stejně dobře k tajemně blyštící se vodní tůňce jako k bublajícímu českému potůčku.

Zobrazuji 1 – 12 z 16 produktů
na stránku

Kategorie produktů