Dřevěné studny a rumpály 

Dřevěné studny a rumpály

Mnoho okrasných zahrádek by bez studny nebo alespoň bez její repliky nebylo kompletních. Pokud máte na zahrádce starou nepoužívanou studnu nebo studnu stále funkční, ale na pohled nevzhlednou, není nic jednoduššího, než jí pořídit nový kabát. Když se řekne studna, většina lidí si představí zpravidla kamenný či betonový kruh, nad kterým může nebo nemusí být střecha a vědro sloužící pro nabírání vody. Nebo si možná vybaví jen těžkou betonovou desku, ze které čouhá pumpa, díky které se voda pumpuje a mnohdy to dalo pořádně zabrat. Studny pocházející z naší truhlářské dílny jsou ale o něčem úpl...

Zobrazit celý text

Mnoho okrasných zahrádek by bez studny nebo alespoň bez její repliky nebylo kompletních. Pokud máte na zahrádce starou nepoužívanou studnu nebo studnu stále funkční, ale na pohled nevzhlednou, není nic jednoduššího, než jí pořídit nový kabát. Když se řekne studna, většina lidí si představí zpravidla kamenný či betonový kruh, nad kterým může nebo nemusí být střecha a vědro sloužící pro nabírání vody. Nebo si možná vybaví jen těžkou betonovou desku, ze které čouhá pumpa, díky které se voda pumpuje a mnohdy to dalo pořádně zabrat. Studny pocházející z naší truhlářské dílny jsou ale o něčem úplně jiném. Repliky studní naše firma vyrábí z dokonale vysušeného smrkového dřeva v několika tvarech a velikostech.

Dřevěná studna se sedlovou stříškou

Tato studna je vyrobena z tlakově impregnovaného smrkového dřeva, má obdélníkový tvar. Spodní část je sestavena z dřevěných hranolů ve tvaru obdélníku a zakončena límcem širokým 45 cm. Dva hranoly vysoké 200 cm jsou ke spodní části přišroubovány a slouží jako podpěra stříšky a lze do nich také uchytit rumpál.

Co je to rumpál?

Rumpál je jednoduché zařízení, které usnadňuje zvedání nebo spouštění břemen. Je to vlastně takový ruční naviják, kdy se provaz nebo řetěz navíjí na tyč, a tím vytahuje předmět na něm zavěšený. Často se v dřívějších dobách používal u studní pro vytahování okovu s vodou.

Sedlová stříška je kryta seskládanými smrkovými prkny.

Dřevěná studna šestibokého tvaru

Šestiboká dřevěná studna je vyrobena z hoblovaných smrkových hranolů bez povrchové úpravy. Stříška šestiboké studny je vyrobená z biodesky a na ní je položený asfaltový šindel v různých barevných variantách. Součástí této studny je okov na řetězu.

Co je to okov?

Okov je nádoba u studny, která slouží k čerpání vody. Od běžného vědra se lišil tím, že je při horním okraji stažen masivní nesymetrickou obručí. Touto obručí je vyvážen tak, aby se po spuštění na hladinu ve studni sám překlopil, a tak se do něho nabrala voda.

Zobrazuji 1 – 8 z 8 produktů

Kategorie produktů