Dřevěné kompostéry 

Dřevěné kompostéry

Co je vlastě kompostér?

Kompostér je konstrukce vyrobená ze dřeva nebo plastu ve které dochází k rozkladu organického odpadu ať už rostlinného nebo živočišného původu na kvalitní hnojivo. Kompostér nemá dno, protože je to zbytečné. Při instalaci kompostéru postačí jen srovnat podklad a položit nastřihané větvičky nebo slámu. Postavit kompostér a může se začít kompostovat. 

Každý zahrádkář si láme hlavu s tím, jak se co nejrychleji a nejekonomičtěji zbavit posekané trávy, spadaného listí a hospodyně jak se zbavit zbytků z kuchyně. Slupky z oloupané cibule nebo z oškrábaných jablek, skořápky ...

Zobrazit celý text

Co je vlastě kompostér?

Kompostér je konstrukce vyrobená ze dřeva nebo plastu ve které dochází k rozkladu organického odpadu ať už rostlinného nebo živočišného původu na kvalitní hnojivo. Kompostér nemá dno, protože je to zbytečné. Při instalaci kompostéru postačí jen srovnat podklad a položit nastřihané větvičky nebo slámu. Postavit kompostér a může se začít kompostovat. 

Každý zahrádkář si láme hlavu s tím, jak se co nejrychleji a nejekonomičtěji zbavit posekané trávy, spadaného listí a hospodyně jak se zbavit zbytků z kuchyně. Slupky z oloupané cibule nebo z oškrábaných jablek, skořápky od vajec nebo zbytků jídla se lze zbavit velice snadno. Vysypat je do kompostéru.

Jiný zase přemýšlí, jak ušetřit peníze za hnojivo, ale zároveň rostlinám na zahradě poskytnout kvalitní půdu a živiny. 

Z čeho vytvořit kvalitní kompost?

Abyste vytvořili kvalitní kompost je důležitý poměr uhlíku (tráva, květiny, travní stonky, listí...) a dusíku (ovoce, zelenina, vaječné skořápky, kávová sedlina...) zhruba 30:1 a tento poměr se snažit dodržet.
Do kompostu můžete přidat i nadrobno natrhané noviny nebo karton, obaly od vajec, piliny, hobliny a dřevní popel. Proces tlení můžete urychlit i přidáním staršího zbylého kompostu.

Vrstvy organického materiálu by měly být dobře promíchané, aby byl zajištěn rovnoměrný rozklad.
V horkých letních dnech je vhodné do kompostu nalít vodu (ale ne moc) a v kompostu tak udržovat správnou vlhkost a zároveň zajistit dostatečný přístup vzduchu. Ideální by bylo občas i hmotu v kompostu prohodit. To co bylo dole dostat nahoru a opačně. I tímto krokem se urychlí proces tlení. Během procesu kompostování může teplota v kompostní hromadě stoupat. To je normální a ukazuje, že mikroorganismy pracují na rozkladu organického materiálu.

Jak se pozná kvalitní kompost a jak dlouho zraje?

Kvalitní kompost poznáte, když jej zmačknete v ruce a hmota zůstane kompaktní. Pokud ruku otevřete a hmota se rozsype, je kompost příliš suchý a je třeba jej pokropit. Naopak pokud vám mezi prsty při zmačknutí kompostu teče voda, ani to není dobře a je třeba nechat kompost trochu vyschnout. Ideální doba na tvorbu kvalitního kompostu je cca jeden rok.

Co do dřevěného kompostéru vůbec nepatří?

Do kompostu byste nikdy neměli dávat:

 • maso, kosti, mléko, olej, tučné potraviny - mohou přilákat zvířata a nepříjemně zapáchají
 • léky, chemikálie
 • písek, plast, sklo, kov, guma - prostě věci které se nikdy nerozloží
 • trus domácích zvířat

S našimi domácími dřevěnými kompostéry zabijete dvě mouchy jednou ranou. Jednak si už nebudete lámat hlavu kam s biologickým odpadem a zároveň získáte dostatek hnojiva pro vaši zahrádku, skleník či skalku. V nabídce najdete jak dřevěné zahradní kompostéry pro velké zahrady, tak i menší, které jdou pohodlně umístit například do rohu zahrady nebo k plotu tak, aby nepřekážely v užívání zahrady.
Všechny naše dřevěné kompostéry jsou vyrobeny z tlakově impregnovaného jehličnanového dřeva, nepoužíváme žádné plasty. Jsou předem ošetřeny impregnačním napouštědlem, díky čemuž získají potřebnou ochranu proti hnilobě a plísni.
Maximálně se doporučuje je natřít levnější lazurou, čímž se ještě prodlouží jejich životnost.

Výhody dřevěného kompostéru?

 • rychle a levně recykluje biologický odpad
 • pomůže snížit objem odpadu, který rodina vyprodukuje
 • vyrobíte si vlastní organické hnojivo
 • přidáním kompostu do půdy zlepšíte její kvalitu
 • vytvořením kompostu ušetříte peníze za drahá hnojiva

Dřevěné kompostéry, které vyrábíme převážně ze smrkového dřeva jsou od úplně malých 100 x 100 cm s výškou 70 cm, které se dají umístit do rohu zahrady a nejsou téměř vidět, až po velkoobjemové kompostéry 200 x 300 cm s výškou jeden metr, do kterých se odpadu vejde opravdu hodně.

Proč si zakoupit dřevěný kompostér právě u nás?

 • jednoduchá montáž na principu stavebnice
 • tlakově impregnované dřevo proti hnilobě a plísni
 • nastavitelná výška kompostéru podle množství bio odpadu
 • robustní konstrukce umožnuje opakované rozebírání a skládání
 • oproti plastovým kompostérům výrazně delší výdrž proti mechanickému poškození
 • velké objemy nad 2500 litrů pro velké zahrady nebo línější zahradníky :)
Zobrazuji 1 – 12 z 16 produktů
na stránku

Kategorie produktů