Bílá pergola zastřešená hnědým asfaltovým šindelem

Bílá pergola zastřešená hnědým asfaltovým šindelem

Pan Vladimír by si rád na své zahradě nechal naší firmou vystavět pergolu, ale takovou, která by vhodně navazovala na jeho dům. Na balkoně má zdobné, betonové zábradlí a po několika jednání jsme domluvili konečnou podobu dřevostavby tak, aby co nejvíce zákazníkovi vyhovovala a zapadla dobře i k celkovému pohledu na dům. Terasa, kterou zatím tvořila pouze betonová deska, byla devět metrů dlouhá a čtyři metry široká. Na rohu domu, byl okap s vyústěním, který jsme také potřebovali co nejvíce zakomponovat do celkového obrazu.

Dalším požadavkem zákazníka bylo zastřešení zahradní pergoly nikoliv polykarbonátem, ale asfaltovým šindelem. Po zhotovení několika vizualizacích byl návrh našeho technika odsouhlasen a dřevěná pergola mohla přejít do výroby. Aby ladila s celkovým pohledem na obytný dům, volili jsme kombinaci bílé barvy na pergolu a hnědý střešní šindel.

A co jsme na bílou pergolu potřebovali?

  • pergolová stojka - 9 x 9 x 300 cm
  • nosná ráhna a pozednice - 9 x 9 cm sražené hrany
  • ozdobné vzpěry
  • horní dřevěná výplň dle vzoru VL 45
  • dolní dřevěná výplň - prkna z boku a čela frézovaná

Veškeré nosné díly pergoly jsme vyrobili z BSH lepených hranolů, pouze střešní záklop je z 19 mm silných palubek. Stojky spolu s pozednicemi tvořily obvodový nosný rám, který byl k domu kotvený za pomoci chemické kotvy a 16 mm silnými závitovými tyčemi. Stojky jsme kotvili do betonového podkladu terasy na kovové patky s roxorem. Kování se za pomoci chemické kotvy spojilo s betonovou základovou deskou, pouze byla ponechaná dilatace 5 cm pro dlažbu.

Po obvodu byla pergola v horní části lemována frézovanými přířezy o výšce 29 cm jako u altánu Vladeko VL45, a stejné řešení frézovanými sloupky jako u altánu Vladeko VL45 bylo použito i mezi stojkami v dolní části. Pod horní lemování jsme přidali ještě zdobné vzpěry rovněž s obloukovým probráním. Celé provedení mělo být co nejvíc provzdušněné a velice světlé, proto zákazník zvolil krémově bílý odstín 5060 Tikkurila Valtti plus Comlete.

Palubkový záklop na střešních ráhnech dostal také bílý nátěr. Na záklop jsme položili šablonový šindel s rovným zakončením v hnědém odstínu.  Celá střecha pergoly je ukončena oplechováním Lindab po celém obvodu. Po stranách upravené štítové oplechování, u stěny domu přítlačný plech a v přední části okapnice rovněž bílé barvy.

Pergolu kotvenou na stěnu domu jsme vyrobili ze smrkových BSH hranolů
Grafický návrh našeho technika na pergolu zastřešenou asfaltovým šindelem
Návrh na boční štít uzavřený bíle natřenými palubkami
Betonový podklad zahradní terasy připravený pro stavbu pergoly
Do pergolové stojky jsou zafrézovány podlahové úchyty, které jsou následně pomocí chemické kotvy spojeny se základovou deskou
Detail kotvení pozednic na stěnu domu pomocí závitových tyčí a chemické kotvy
Oplechování šindelové střechy u stěny
Detail oplechování u nerovnosti stěnového výklenku
Pergola bude v horní části doplněna lemováním v podobě frézovaných přířezů jako u altánu Vladeko VL45
Boční strany i  přední část střechy má rovněž bílé oplechování
Pergola doplněna o lemování, horní zdobné vzpěry a bílou palubkovou výplň
I spodní dřevěné výplně mezi jednotlivými sloupky mají ozdobné frézování