Dělící stěny Praktik instalované na novou terasu

Dělící stěny Praktik instalované na novou terasu

Oslovila nás paní Michaela, že by si ráda užila na své terase více soukromí. Vymysleli jsme tak společné řešení, které bude jak účelné, tak se i k nové terase velmi hodí. Prioritou bylo oddělit příjezdovou cestu, ale hlavně neztratit kontakt se zahradou, kterou by si majitelka také ráda užila. Proto jsme navrhli rohové svázání zástěnami, které vytvořili příjemné zákoutí.

Použili jsme tři varianty dělící stěny Praktik. Jedna varianta byla s plnou výplní, druhá varianta s jednou ozdobnou mříží uprostřed a varianta třetí, kdy jsou dřevěné mříže po stranách zástěny a střed je plný. Do první plné varianty jsme rovněž potřebovali osadit ukončení okapového žlabu. Třetí varianta s kratší zástěnou praktik nakombinovanou s mřížovou výplní po stranách pak umožňuje výhled do zahrady.

Zástěna Praktik je vyrobena:

  • frézovaná prkna 1,9 x 9,5 cm
  • silný rám 4 x 9 cm
  • ozdobná mříž, velikost oka 10 x 10 cm

Zástěny Praktik vyrábíme ze smrkového dřeva. Jednotlivá prkna jsou vsazena do pevného rámu a mezi nimi je nepatrná mezera 5 až 7 mm z důvodu rozpínavosti dřeva. Ve vlhčím počasí dřevo pracuje, nabývá na objemu a mohlo by dojít k poškození zástěny. Tyto zástěny lze kombinovat ozdobnými mřížemi Tereza nebo Míša s plátovaným spojem latí 1,5 x 3 cm vsazených do pevného rámu 4 x 9 cm. Velikost oka nakoso je 10 x 10 cm. 

Pro sestavení rohové zástěny jsme použili:

  • tři zástěny Praktik
  • sloupky 9 x 9 cm zakončené fazetou

Na instalaci zástěny jsme použili žárově zinkované kování, které pak za pomoci chemické kotvy drží celou konstrukci mírně nad zemí, aby dřevo nehnilo. Dřevo by rozhodně nemělo být v kontaktu s betonem, ani dlažbou, měla by vždy být mezi materiály tzv. dilatace.

Dřevo je ošetřené silnovrstvou lazurou Xyladecor Oversol v odstínu rosewood (višňové zatónování). Jako podkladní nátěr figuruje Xyladecor xylamon proti zamodrání a plísni.

Některé zástěny mají ozdobnou mříž uprostřed, jiné po stranách
Detail sloupku s rovným zakončením a silného rámu zástěny se zaoblenými rohy
Do plné zástěny bylo třeba vsadit ukončení okapového žlabu.
Podlahový úchyt na který byly kotveny zástěny do podlahy terasy.
Podlahový úchyt TT kotvený na chemickou kotvu
Kovové úhelníky použité na přichycení zástěn k dřevěným sloupkům o průměru 9 x 9 cm
Detail použití kovového úhelníku