Demontáž dřevěné pergoly, její renovace a následná montáž

Demontáž dřevěné pergoly, její renovace a následná montáž

Pro pana Rudu jsme před cca sedmi lety vyrobili a montovali na zahradu několik pergol a čtyři dřevěné dělící stěny. Na jaře přišel za námi s požadavkem na jejich renovaci a mírné úpravy. Chtěl by tyto zahradní stavby znovu povrchově ošetřit. S technikem se domluvili na termínu prohlídky, aby on zjistil v jakém stavu dřevo je a zda nebude třeba některé části vyrobit znovu. 

Dřevo bylo v pořádku, ale pokud se jedná o celkovou povrchovou úpravu a mírnou úpravu velikosti, bylo by lepší zahradní pergoly demontovat a vše udělat u nás ve firmě a na tom se také s technikem shodli. Protože původní pergola byla kotvena na zemní vruty, doporučili jsme panu Rudovi použít nové kování.

Jaké části dřevěné pergoly jsme vlastně renovovali? 

  • pergolové stojky 9 x 9 x 210 cm s výřezem 4 x 10 cm
  • pergolová šikmá vzpěra 4 x 9 x 40 cm
  • střešní ráhno 9 x 9 x 540 cm
  • střešní ráhno 4 x 9 x 350 cm, ozdobné seříznutí

Po demontáži a převozu k nám na truhlárnu bylo dřevo na stojkách a vzpěrách přebroušeno a střešní ráhna nejprve vpředu ozdobně seříznuta a též přebroušena. Povrchovou úpravu jsme nejprve provedli impregnačním základem. Po té jsme veškeré dřevo ošetřili dvakrát nátěrem Xyladecor Extra v odstínu Teak.

Jako nové kování jsme použili dvojitý betonový úchyt "H", který bylo potřeba nejprve zabetonovat a beton nechat vytvrdnout. Samotná montáž již byla velice jednoduchá. Přivezené dřevěné stojky pergoly naši montéři nejprve pomocí vratových šroubů upevnili do připravených kovových patek. Na stojky pak již jednoduše provedli montáž zbytku pergoly.

Ještě nás čeká demontáž a úprava dalších dvou pergol a dřevěných zástěn.

Dřevěnou pergolu jsme demontovali a renovovali u nás na firmě
Ozdobné seříznutí předních částí střešních ráhen
Nové kotvení pergoly na zabetonované H úchyty
Nová povrchová úprava v provedení lazurou Xyladecor v odstínu Teak
Rozdíl mezi renovovanou pergolou a původní dřevěnou zástěnou
Renovace plotových zástěn nás teprve čeká