Dřevěná pergola s dělící stěnou pro rozčlenění zahrady

Dřevěná pergola s dělící stěnou pro rozčlenění zahrady

Pan Jan potřebuje vyřešit problém s převlékáním do plavek u bazénu pro sebe  a rodinu a vytvořit tak trochu soukromí na zahradě. Proto se obrátil na nás, jestli bychom mu mohli vyrobit jednoduchou pergolu k bazénu, která by sloužila jako zástěna pro komfortní převlékání přímo u bazénu.

A protože jsme truhlářská firma s dlouholetou zkušeností, byl pro nás tento úkol hračka. Technik Radek se tedy vypravil na místo, aby si prohlédl prostor o který se jedná a navrhl řešení. S panem Janem se shodli na kombinaci dřevěné pergoly s dělícími stěnami. Technik Radek změřil prostor a zpracoval návrh. 

V návrhu počítal s kotvením pergoly na patky "H". Ty se před montáži zabetonují do země, ze které vystupuje pouze necelá polovina patky. Do této části jsou pak na vratové šrouby uchyceny stojky pergoly. Mezi stojky navrhl umístit dělící stěnu Praktik. Stěny Praktik nabízíme v řadě různých provedení, pan Jan si zvolil provedení s mříží v horní cca jedné pětině stěny. Na krajní pozici pergoly poté byla vybrána dělící stěna Praktik se šikmou hranou do které byla vsazena dřevěná mříž. Všechny dřevěné prvky byly opatřeny nátěrem u nás na lakovně odstínem Xyladecor Palisandr. 

Dřevěná pergola s dělící stěnou pro rozčlenění prostoru u bazénu

  • pro pergolu Linda - 4 stojky o čtvercovém průřezu 7 x 7 cm
  • střešní ráhna o obdélníkovém průřezu 4,5 x 7 cm
  • příčná ozdobná ráhna o délce 60 cm a průřezu 7 x 7 cm
  • vzpěry o délce 32 cm
  • dvě dělící stěny Praktik s mříží o rozměrech 180 x 180 cm
  • jedna dělící stěna Praktik se šikmou hranou s rozměry 90 x 180/90 cm

Montáž dřevěné pergoly proběhla ve sjednaném termínu v dubnu a pro naše zkušené montéry nebyla žádným problémem. Patky byly zabetonovány v předstihu, aby došlo k dokonalému vytvrdnutí betonu. Poté do nich již byly pouze vsazeny a připevněny stojky, přes které vede střešní ráhno s ozdobnými příčnými ráhny. Mezi stojky byly také na kovové úchyty připevněny mříže. Na obrázcích je pergola vyfocena před dokončením montáže, chybí tedy dvě dělící stěny Praktik ve volných pozicích.

Dřevěná samostojná pergola pro rozčlenění zahrady.
Dělící stěna má zajistit trochu soukromí.
Pergola Linda 1 s dělící stěnou šikmou hranou.
Pergola s dělící stěnou postavená v blízkosti bazénu. Ještě musí být doinstalovány dvě dělící stěny Praktik.