Dřevěná pergola s polykarbonátovým zastřešením

Dřevěná pergola s polykarbonátovým zastřešením

Pan František si před pár lety nechal udělat dřevěnou terasu a na zeď domu si nechal přidělat látkovou markýzu. Za slunečných dnů paráda, ale v době, kdy třeba prší pod markýzou sice sedět mohou, protože je markýza voděodolná, ale v domě mají tmu. Požádal naši firmu o zhotovení pergoly.

Pergola by měla být vyšší a nepatrně širší než má markýzu. Počítá také s tím, že na námi vyrobenou pergolu by chtěl věšet hamaku. A to bylo rozhodující. Na výrobu pergoly a její montáž jsme použili festnější řešení.

Z čeho jsme pergolu vyrobily?

  • sloupky budou o průřezu 12x12 cm
  • přední pozednice bude o průřezu 12x16 cm - lepená z více profilů
  • krokve 12x16 cm též lepená z více profilů
  • pozednice u stěny 6x16 cm

Veškeré hranoly byly ze sušeného smrkového dřeva tloušťkově lepeného tzv. BSH a jejich povrchová úprava provedena impregnačním napouštědlem a tenkovrstvou lazurou v odstínu týk.

Přední sloupky náš montážní tým kotvil na stavitelné patky M24, které zajistil a osadil zákazník, patky musí být osazeny na osu ztraceného bednění (patka je se spodní plotnou 110x 110 mm). Kotvení do stěny domu jsme zajistili závitovými tyčemi, které procházely stěnou domu a z druhé strany je osazena velkoplošná podložka. Část závitových tyčí byla zakotvena do pilířů na chemickou kotvu.

Na krytí zahradní pergoly jsme použili komůrkový polykarbonát čiré barvy s vnitřní strukturou frost. Kotvení polykarbonátu jsme řešili kombinací přítlačných terčíků hnědé barvy a oblých krycích lišt. Strany polykarbonátu jsme olemovali eloxovanými hliníkovými profily. Pozinkovaný plech jsme použili na utěsnění prostoru mezi stěnou domu a pergolovou střechou.

Na výrobu pergoly jsme použili lepené BSH hranoly
Na zastřešení pergoly jsme použili komůrkový polykarbonát o síle 10 mm a prostor mezi stěnou domu a střechou utěsnili pozinkovaným plechem
Povrchová úprava veškerých dřevěných částí pergoly byla provedena impregnačním napouštědlem a tenkovrstvou lazurou v odstínu týk
Strany polykarbonátu jsme olemovali eloxovanými hliníkovými profily
Pozednici jsme na stěnu domu připevnili pomocí chemické kotvy a závitových tyčí
Stojiny pergoly jsme kotvili na stavitelné patky  M24