Dřevěná zahradní pergola s lamelovou zástěnou

Dřevěná zahradní pergola s lamelovou zástěnou

Pan Bedřich si v naší firmě zadal objednávku na dřevěnou zahradní pergolu. Pergola má navazovat těsně na stěnu obytného domu a jedna její strana by měla být vyplněna zástěnou.

Při zaměření zakázky se zákazník s technikem domluvili na zastřešení pergoly a na tom, že jedna strany pergoly bude vyplněna lamelovou zástěnou složenou ze tří částí. Střední díl zástěny musí být posuvný.

Zahradní pergolu jsme vyrobili:

  • pergolová stojka 12 x 12 cm
  • pergolové ráhno průběžné 4 x 10 cm
  • pergolové ráhno střešní 4 x 10 cm
  • střešní záklop - palubka 19 mm
  • dřevěné lamelové zástěny 70 x 210 cm

Na výrobu zahradní pergoly jsme použili dokonale vysušené smrkové palubky a hranoly. Na truhlárně nakrácené dřevo naši truhláři ohoblovali a ostré hrany hranolů mírně srazili.

Na tři dřevěné lamelové zástěny jsme použili smrkové hranoly 4 x 4 cm na rám a tento rám jsme vyplnili smrkovou palubkou 19 x 70 mm.

Dřevo bylo předáno na lakovnu k provedení povrchové úpravy. Nejprve jsme hranoly a palubky ošetřili impregnací, po té dvěma nátěry tenkovrstvou lazurou v odstínu cedr.

Při montáži jsme pergolové stojky kotvili na zabetonované zemní vruty BAYO.S vedle podkladu z betonových dlaždic a pergolové průběžné ráhno jsme připevnili na chemickou kotvu a závitovou tyč přímo do zdi domu. Na postavenou pergolu přišel palubkový střešní záklop a asfaltový šindel s keramizovaným posypem.

Poslední částí montáže bylo vsazení lamelových zástěn do hotové zahradní pergoly. Dvě postranní zástěny jsou pevné, střední díl je posuvný. Pro posuvný díl bylo potřeba v horní a dolní části připevnit kolejničky ve kterých se střední část zástěny bude pohybovat.

Zahradní pergola s pultovou střechou
Kotvení pergolové stojky na zemní vrut BAYO.S s patkou U
Zahradní pergola zastřešená palubkou na kterém je položený střešní šindel
Horní vodící lišta posuvných lamelových dveří
Lamelová zástěna složena ze tří dílů, střední díl je posuvný
Dolní vodící lišta lamelové zástěny