Dřevěný altán se sedlovou střechou doplněný mřížemi Zuzana

Dřevěný altán se sedlovou střechou doplněný mřížemi Zuzana

Pan Jaroslav nás požádal o výrobu a montáž atypického zahradního altánu. Altán by chtěl postavit na pozemku u své chaty v hlubokých šumavských lesích. A aby dobře zapadl do přírody, hlavním požadavkem bylo, že dřevostavba musí být zelená :-)

S technikem Vítkem domluvili podrobnosti - zahradní altán bude obdélníkového tvaru (cca 3 x 4 metry), bude mít sedlovou střechu, ze tří stran uzavřený, dvě kratší strany doplněny mřížemi. Než si nachystáme dřevo na altán a vyrobíme dvě mříže Zuzana se světlostí oka 10 x 10 cm, zákazník si připraví podklad na kterém my altán postavíme. Doporučili jsme mu betonovou desku nebo zámkovou dlažbu. Na takových podkladech budujeme dřevostavby nejraději. Je to pevné a spolehlivé.

Na atypický dřevěný altán jsme si připravili:

  • lepený hranol KVH - 12 x 12 cm - stojky
  • lepený hranol KVH 6 x 12 cm - krokve, vzpěry
  • lepený hranol KVH 4 x 14 cm - středové výztuhy stěn
  • palubka pro střešní záklop - 19 x 121 mm
  • obkladová palubka - 24 x 146 mm
  • mříž Zuzana s plátovaným spojem latí vsazená do rámu 4 x 4 cm

Nakrácené hranoly, palubky a mříž Zuzana atypických rozměrů jsme na lakovně opatřili impregnací proti plísni a hnilobě a dvakrát natřeli tenkovrstvou lazurou Xyladecor Classic HP v odstínu jedlová zeleň.

Montáž atypického zeleného altánu proběhla v hlubokých šumavských hvozdech v předem domluveném termínu. Zákazník měl již nachystaný podklad ze zámkové dlažby olemovaný betonovými obrubníky. Altán jsme kotvili na výškově stavitelné pilířové patky, které jsme do základu připevnili pomocí chemické kotvy. Dvě protilehlé kratší stěny altánu jsme doplnili mřížemi Zuzana a obvodové stěny ze tří stran zpevnili smrkovým hranolem. Na sestavený krov sedlové střechy jsme položili palubkový záklop, podkladový pás a červený asfaltový šindel.

Zákazník si ještě objednal zahradní nábytek Malorca ze smrkového masivu v čistě bílém provedení, které kontrastovalo se zelenou barvou hotového altánu.

Sedlová střecha altánu byla pokryta červeným asfaltovým šindelem
Návrh na dřevěný altán i s rozměry pro výrobu
Boční stěny altánu jsme kombinovali s mřížemi Zuzana
Grafický návrh altánu v barevném provedení
Altán jsme kotvili do zámkové dlažby na výškově stavitelné pilířové patky