Dřevěný plot v anglickém stylu vyrobený z modřínového dřeva

Dřevěný plot v anglickém stylu vyrobený z modřínového dřeva

Pan Ivo z Prahy nás oslovil ohledně výroby a montáže nového dřevěného plotu. Původní dřevěný plot je již v dost dezolátním stavu a protože bydlí v části Prahy kde jsou pouze prvorepublikové vily, opravdu to pěknou vizitku majiteli nemovitosti nedělá. Navíc je v některých místech plot prorostlí nepěkným křovím. Zákazník nás požádal o výrobu plotu z modřínového dřeva, protože toto dřevo má větší životnost.

Po zaměření plotu technik Jirka vytvořil návrh na plotová pole v anglickém stylu, protože takový plot se do prvorepublikové zástavby hodí. Na kotvení plotových polí využijeme plotové sloupky vyzděné z bílých cihel a původní kovové úchyty.  

Dřevěná plotová pole jsme vyrobili:

  • modřínové prkno 18 x 94 mm
  • lepená modřínový hranol 60 x 94 mm
  • modřínové prkno 28 x 140 mm s odkapovou drážkou
  • lepená vodovzdorná deska 
  • modřínová plotová plaňka 60 x 27 mm

Modřínové dřevo bylo zpracováno našimi truhláři a dle technických výkresů připraveno v požadovaných délkách na plotové plaňky i plotové rámy. Na lakovně jsme provedli ošetření dřeva základní impregnací proti plísni a hnilobě, po té tenkovrstvou lazurou v odstínu palisandr. Nátěr je zde vhodné provést v rozebraném stavu. Každý prvek je natřený ze všech stran a nátěr je tak i ve spojích jednotlivých prvků. Výrazně se tak prodlužuje životnost dřeva. Následně proběhla kompletace do jednotlivých sestav plotových dílců a výroba vrátek s novým bezpečnostním kováním klikou a zámkovou vložkou Hobes. 

Podmínkou realizace nového dřevěného plotu bylo vymýcení stávajícího porostu, který by byl v přímém kontaktu s plotem. Montáž plotových polí byla provedena na stávající úchyty, vyjimkou byla branka.

Branka byla vyrobena z ránu 6 x 9,4 cm. Spodní část dvířek byla vyplněna tzv. biodeskou (20 mm silná třívrstvá spárovka), která zajistila tvarovou stabilitu rámu. Branka byla zakotvena na nové závěsy a byla dodána i nová zarážka branky.  Plaňkovou výplň branky z profilů 6 x 2,7 cm jsme vsadili do rámu, který byl následně překryt stříškou 9 x 2,8 cm. V této stříšce byly vyfrézovány odkapové žlábky. Rozteče mezi jednotlivými plaňkami se pohybovaly okolo 4 cm.

Plotová pole byla tvořena nosnými prkny 9,4 x 2 cm. Mezi ně jsme vložili plaňky 6 x 2,7 cm. I konstrukce plotových polí byla překryta stříškou stejného profilu jako u branky. Vzhledem k větší délce plotových polí jsme preventivně přidali výškově stavitelný šroub, který podepírá plotové pole v polovině jeho délky. I poletech tak plotové pole zůstane rovné a neprohne se. Zvlášť vhodné je to u plotových polí delších než 3m.  

Spodní část braky jsme vyrobili z lepené vodovzdorné desky
Grafické řešení vstupní branky dřevěného plotu, spodní část je vyrobena z biodesky s frézováním
Dřevěný plot v anglickém stylu jsme vyrobili z modřínového dřeva
Původní dřevěný plot jsme demontovali a odvezli k likvidaci
Ani dřevěné oplocení v zadní části zahrady čekalo na svoji výměnu
Na uchycení nových plotových polí jsme využili původní kovové úchyty
Montáž kovového úchytu u mově vystavěného cihlového sloupku
Konstrukce plotových polí byla překryta stříškou s vyfrézovanými odkapovými žlábky
Řešení dřevěného plotového pole okolo bílé skříňky s instalacemi
Výškově stavitelný šroub podpírá dřevěné plotové pole a i po letech zabrání jeho prohnutí