Dřevěný plot z nesušených a nehoblovaných prken

Dřevěný plot z nesušených a nehoblovaných prken

Na naši firmu se obrátil pan Marek s požadavkem na výrobu dřevěného plotu. Plot by měl být pevný, aby ochránil jeho pozemek před lesní zvěří. Aby nedocházelo k okusování stromků nebo k rozrývání budoucích záhonů. Zároveň by chtěl plot velmi jednoduchý, aby zapadl do lesního prostředí a navíc jeho instalace bude probíhat ve velmi svažitém terénu. Celkovou délku plotu zákazník odhaduje na cca 40 metrů.

Markovi jsme navrhli tedy plot z nesušených a nehoblovaných prken bez povrchové impregnace. Plot z takovýchto neošetřených prken přírodním vysoušením částečně mění svůj vzhled a do zalesněného terénu perfektně zapadne. Plot vyrobíme ze smrkového dřeva a pouze na sloupky na plot bude použita tlaková impregnace. Technik spočítal kolik materiálu na výrobu plotu bude potřeba a zakázka byla předána do výroby.

Co jsme použili na výrobu dřevěného plotu?

  • plotový sloupek - smrkový hranol 9 x 9 cm s úkosem
  • plotový rýgl - 4 x 9 cm hoblovaný hranol s úkosem
  • plotové prkno - 25 x 125 mm nehoblované a nesušené

Na plotovém sloupku i plotovém rýglu naši truhláři vytvořili úkos, aby dešťová voda stékala dolu, nezůstávala ležet na dřevě a nedocházelo tak k jeho předčasnému poškození. S nachystaným dřevěným materiálem se náš montážní tým vypravil k zákazníkovi. Tlakově impregnované plotové sloupky naši montéři kotvili na kovové zemní vruty, které do země pouze zašroubovali. Podklad byl tak kvalitní, že nemuselo být použito betonování. To nám montáž plotu i časově zkrátilo. Protože stavba plotu probíhala ve velmi svažitém terénu, nebylo možné předmontovat jednotlivé plotová pole ve firmě.

Na místě naši montéři na impregnované plotové sloupky přišroubovali ohoblované plotové rýgle s úkosem. Smrková prkna byla na takto připravenou konstrukci pomocí vzduchové pistole nastřelena, nikoliv přišroubována. Délka jednotlivých plotových polí byla 3 metry.

Zákazník byl s prací montážního týmu velice spokojený.

Celková výška dřevěného plotu byla 125 cm
Plotové sloupky jsme vyrobili z tlakově impregnovaných smrkových hranolů 9 x 9 cm
Plotové sloupky byly k podkladu připevněny na zemní vruty
Opracovaný plotový rýgl byl vyroben z hranolu 4 x 9 cm
Dřevěná konstrukce, která pomáhala montážnímu týmu při nastřelování plotových prken kopírovat svah
Různobarevnost nesušených plotových prken
Dřevěná plotová prkna byla na plotové rýgle nastřelena  vzduchovou pistolí.
Nehoblovaná plotová prkna perfektně zapadnou do divoké okolní přírody.
Plot byl instalován ve velmi svažitém terénu.