Pan Petr u nás poptal dořešení části svého balkonu u domu s tím, že se nejednalo o novostavbu. Při stavbě domu se s instalací nějaké pergoly nepočítalo. Nejednalo se o klasický, předsunutý balkon, ale o něco mezi balkonem a lodžií. A právě do otevřené části často pršelo. Proto se zákazník rozhodl tuto část před deštěm zastřešit. Při zaměření s technikem dořešili vzhled pergoly, povrchovou úpravu i způsob kotvení.
Pergolu pro zastřešení lodžie jsme vyrobili z vysušeného a dokonale opracovaného smrkového dřeva. Naši truhláři připravili hranoly na stojky, pozednice i krokve v požadovaných délkách, počtu i průřezech. Na přední stojky a pozednice byl průřez 14 x 14 cm, na krokve 6 x 14 cm. Povrchovou úpravu dřeva na lakovně kolegyně provedly nejprve impregnací, po té dvěma nátěru lazurou Xyladecor v odstínu ořech.
Způsob instalace pergoly probíhal trochu atypicky. Atypická pergola bylo v tom, že jsme vlastně pozednici, která se standardně dává z čela domu, museli přišroubovat zespodu na strop lodžie. Pozednici jsme kotvili přes chemickou kotvu a závitové tyče. Stejné kotvení přes chemickou kotvu proběhlo i u dvou předních dřevěných stojek, které jsme kotvili do betonu na patky K300 s navařeným roxorem. Na přední stojky jsme připevnili druhou pozednici a na pozednici upevnili krokve. U zadní pozednice jsme krokve prošroubovali skrz pozednici pomocí stavebního kování a tím docílili pevnosti celé konstrukce.
Na zastřešení pergoly jsme nepoužili komůrkový polykarbonát, ale plný, čiré barvy o síle 6 mm.
Tato pergola měla velký střešní přesah do zahrady a zákazník byl spokojený, že mu nebude pršet na balkon.