Jednoduché posezení sestavené z pergol a dělících stěn

Jednoduché posezení sestavené z pergol a dělících stěn

Byli jsme osloveni zákazníkem, zda bychom dokázali vyrobit na vydlážděný prostor vedle domu nějaké jednoduché posezení. Prostě trochu soukromí při hezkém počasí, ale i v dešti. Navíc má v tomto prostoru již vzrostlé vistárie, které by chtěl zachovat.

Při prohlídce prostoru měl náš technik hned jasno. Navrhl zákazníkovi sestavu z upravených zahradních pergol Linda. Tuhle sestavu zastřešit a pro větší soukromí strany vyplnit dělícími stěnami.

A z čeho jsme jednoduché posezení sestavili?

  • dvě pergoly Linda č.4
  • dělící stěny Modern s mříží

Pergolu Linda č.4 která byla stěžejním prvkem pro jednoduché posezení jsme vyrobili ve dvou kusech. Krátká příčná ráhna jsme nahradili dlouhými střešními na kterých bude položen polykarbonát pro zastřešení. Tato ráhna jsme v přední části zakončili úkosem.

Celou konstrukci pergoly jsme vyrobili z dokonale vysušeného a dohladka hoblovaného smrkového dřeva. Po stranách pergoly jsou umístěny dřevěné truhlíky 60 x 60 cm bez dna. A právě prostor mezi truhlíky jsme doplnili o silná prkna, která vytvoří jednoduché lavičky.

Dělící stěny Modern s ozdobnou mříží jsme rozměrově upravili, aby ze dvou stran přesně vyplnily a zastínily prostor mezi pergolami. Tyto zástěny vyrábíme ve čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru a to ze smrkových palubek, které jsou natěsno vsazeny do dřevěného rámu 4 x 9 cm, nebo biodesky silné 19 mm na které vyfrézujeme drážky imitující jednotlivé palubky. I biodeska je vsazena do pevného rámu.
Do dělící stěny jsme vsadili ozdobnou mříž s plátovaným spojem latí a světlostí oka 10 x 10 cm.

Celá sestava byla povrchově ošetřena nejprve impregnací proti plísni a hnilobě, po té silnovrstvou lazurou Oversol v odstínu venge. Na střešní ráhna jsme připevnili desky polykarbonátu a obvod uzavřeli hliníkovou lištou proti pronikání vlhkosti do jednotlivých komůrek.

Pergolu Linda jsme zastřešili a doplnili zástěnou a lavičkou
Do pergoly jsme doplnili dvě lavičky pro pohodlné sezení
Dvě zástěny Modern jsou doplněny ozdobnou mříží se světlostí oka 10 x 10 cmmří
Pergolu jsme stavěli do prostoru, kde podkladem byly betonové dlaždice
Celé zahradní posezení sestavené z pergol Linda jsme zastřešili polykarbonátem