Moderní tmavá pergola s plným palubkovým zastřešením

Moderní tmavá pergola s plným palubkovým zastřešením

Mladí manželé z nedalekého města se přestěhovali do řadové novostavby a protože byli zvyklí hodně času trávit venku, rozhodli se pro zastřešenou pergolu, která bude těsně navazovat na novostavbu. A protože paní Jitka většinou pracuje domova, v teplém počasí bude hodně právě zastřešená pergola využita.

Na pultovou střechu pergoly bude položen palubkový záklop a střešní šindel, nikoliv komůrkový polykarbonát, aby se sluneční svit neodrážel v monitoru notebooku.

Pro konstrukci pergoly jsme použili:

  • masivní pergolové stojky 12 x 12 cm
  • pergolová příčná i podélná ráhna 4,5 x 7 cm
  • pergolovou pozednici 9 x 4,5 cm
  • střešní palubku o síle 19 mm

Na výrobu moderní tmavé pergoly jsme jako už tradičně použili dobře vysušené smrkové dřevo, které je dohladka hoblované. Na hranolech pro stojky a ráhna byly ostré hrany sraženy. Na míru nakrácené dřevo jsme na lakovně ošetřili nejprve impregnací proti hnilobě, po té lazurou Tikkurila valti plus complete v odstínu 5077.

Montáž zastřešené pergoly

Pergolové stojky jsme kotvili na zemní vruty s patkou 12 x 12 cm. Tyto vruty jsme do zpevněné zeminy zašroubovali pomocí montážního klíče. Jako další oporu pro pergolu jsme na stěnu domu upevnili pozednici. Na její připevnění jsme použili chemickou maltu a závitové tyče.

Na takto připravenou konstrukci jsme položili střechu, kterou tvořily smrkové palubky a střešní šindel. V zadní části byl ještě připevněn okapový žlab a roura na odvod dešťové vody do kanalizační výpusti.

Aby se dala pergola pohodlně využívat, byla doplněna podlahou z WPC terasových prken. Takto vyrobená venkovní podlaha ať už dřevěná nebo z WPC prken slouží  desítky let s minimálními náklady na údržbu. 

Na konstrukci moderní pergoly jsme použili lepené KBH hranoly
Pergolu jsme zastřešili smrkovou palubkou a hnědým střešním šindelem
Pergola byla u domu kotvena na pozednici o průřezu 4 x 10 cm
Kotvení konstrukce pergoly jsme provedli na ocelovou patku s roxorem
Mírně nakloněnou pultovou střechu jsme v zadní části doplnili plastovým okapovým setem