Montáž moderní opěrné pergoly s bočním prodloužením

Montáž moderní opěrné pergoly s bočním prodloužením

Dostali jsme nabídku na výrobu a montáž nezastřešené pergoly, která bude plnit hlavně funkci dekorativní. V zadní části novostavby na podkladu ze zámkové dlažby časem tato pergola poroste divokým vínem nebo chmelem.

Pan Petr se ještě nerozhodl, kterou variantu zvolí, ale tento porost prostor pod pergolou částečně zacloní před žhavým sluncem.

Na výrobu menších a středních zahradních pergol běžně používáme hladce hoblované smrkové hranoly, na pergoly velké nebo pergoly vystavené extrémnímu větru pak lepené BSH nebo KVH hranoly.

Rozměry smrkových hranolů na výrobu pergoly

  • pergolové stojky 9 x 9 cm
  • pergolová ráhna průběžná a pozednice 9 x 12 cm
  • pergolová ráhna příčná 4,5 x 7 cm

V přední části jsme stojky velké pergoly kotvili na podlahové úchyty a stojky prodloužené části pergoly u vstupu do domu na kovové patky s roxorem. V zadní části se pergolová ráhna opírají o pozednici kotvenou do stěny domu pomocí závitových tyčí a chemické malty.

Pergolová příčná ráhna naši truhláři v přední části zakončili úkosem a veškeré potřebné komponenty pro stavbu pergoly předali na lakovnu. Povrchovou úpravu dřeva jsme provedli lazurou Xladecor Oversol v odstínu Teak.

Stavba opěrné pergoly pak proběhla velice rychle. Nejprve se ukotvily stojky pergoly a do stěny domu jsme připevnili pozednici. Stojky jsme spojili průběžným ráhnem a na takto připravenou konstrukci upevnili příčná ráhna.

Prodloužení zahradní pergoly mělo pouze estetický efekt
Část zahradní pergoly byla protažena nad vstupní dveře a francouzské okno
Na výrobu pergoly jsme použili smrkové hranoly
Hlavní stojky pergoly jsme vyrobili z  lepených smrkových hranolů
Pozednici nezastřešené pergoly jsme do zdi domu kotvili na závitovou  tyč a chemickou maltu
Pergolové prvky jsme ošetřili lazurou Xyladecot Oversol v odstínu sipo
Pergolu jsme do vydlážděného podkladu kotvili ocelovou patku s roxorem
Konec pergolového střešního ráhna jsme zakončili úkosem