Již několikrát jsme psali o tom, jak si rozšířit obytný prostor u svého domu a během teplých letních měsíců si zpříjemnit pobyt venku na zahradě. Další naši pergolu si nechal vyrobit a postavit pan Jan u své novostavby. V zadní části novostavby má vydlážděný prostor cca 3 x 6 metrů, který by chtěl zastřešit tak, aby jej mohl využívat během velmi horkých nebo naopak deštivých dní.
Náš návrh na zastřešenou pergolu byl přijat. Technik vypracoval několik grafických návrhů i s rozměry pro výrobu nebo s detaily sesazení dřevěných prvků pergoly nebo jejího kotvení. Odsouhlasená objednávka byla předána do výroby a dřevěná pergola se začala realizovat.
Vzhledem k velikosti pergoly jsme k výrobě použili lepené smrkové hranoly, které jsou pevnější a nekroutí se. Povrchově jsme dřevo ošetřili základní impregnací proti hnilobě a plísni, po té lazurou Tikkurila odstín 5054, Valti Plus Complete.
Nejprve bylo třeba zabetonovat dvojité betonové úchyty mimo vydlážděný prostor terasy a na zateplenou zeď domu pomocí chemické malty a závitových tyčí upevnit pozednici. Po vytvrdnutí betonu se mohlo pokračovat s další montáží. Do zabetonovaných kovových úchytů naši montéři připevnili stojiny pergoly. V přední části je spojili průběžným ráhnem a toto ráhno ještě podpořili vzpěrami. Přední a zadní část pergoly byla propojena krokvemi.
Na zastřešení pergoly byl použitý komůrkový polykarbonát kouřový - bronz silný 8 mm. Desky polykarbonátu jsme ke krokvím připevnili pomocí hliníkových lišt se spodní těsnící mikropryží a Fasto šrouby s podložkou a těsněním. Po obvodu jsme polykarbonát zakončili těsnící lištou.
Mezeru mezi stěnou domu a zastřešením jsme překryli šedým těsnícím plechem, aby dešťová voda nezatékala pod pergolu.