Montáž zahradní chaty Coventry na svažitém terénu

Montáž zahradní chaty Coventry na svažitém terénu

Paní Blanka navštívila naši prodejnu s požadavkem na zahradní chatku, která by měla stát v zahrádkářské kolonii. Po prohlídce místa naším technikem Jirkou bylo zjištěno, že na pozemku stojí stará kůlna, kterou bude třeba odstranit. To si paní Blanka zajistí sama. Jirka místo zaměřil a se zákaznicí vybrali z katalogu zahradní chatku Coventry. Tato chata patří mezi větší zahradní nebo můžeme říct taky víkendové chaty. Je vyrobená ze 70 milimetrů silných stěnovnic s dvojitou drážkou a perem. A to již samo o sobě zaručuje příjemné klima uvnitř chaty a po zateplení podlahy a stropu je možné chatu v podstatě užívat celoročně.

Standardně je zahradní chata dodávána bez podlahy a bez střešní krytiny. Podlahová prkna se používají 19 nebo 26 milimetrů silná, na střechu je možné použít asfaltový šindel, případně můžeme použít i krytinu jinou - plechovou. Boční přístavek lze postavit jak z jedné, tak z druhé strany.

Zahradní chata Coventry se skládá  

  • hlavní místnost - 13,4 m²
  • terasa - 9,2 m²
  • boční přístavek - 4,8 m²

Po uhrazení zálohové faktury jsme chatu objednali u dodavatele. Zároveň začala stavební příprava. Po odklizení stávající stavby naši montážníci zavrtali zemní vruty BAYO.S do podkladu. Z důvodu nerovnosti terénu musela být délka některých vrutů nastavena. Rozteč vrutů mezi sebou byla zhruba jeden metr. To nám zajistí, že dřevěné hranoly 12 x 12 cm se neprohnou a bez problémů podrží celou chatu. 

Po instalaci vrutů jsme montovali z hranolů impregnovaných proti plísni a hnilobě rošt. Jednotlivé hranoly jsme mezi sebou prošroubovali standardními stavebními úhelníky. Mezi hranoly 12 x 12 cm jsou vsazeny hranoly tenčí 6 x 12 cm. Na takto připravený rošt jsme po obvodu chaty instalovali hranol z kompozitu který dokonale zajistí izolaci chaty od vlhka.

Stavba zahradní chatky jako taková je samozřejmě stavebnicí, montáž je rychlá a začne se rovnou vytvářet tvar dané chatky. Stěny chaty jsou složené ze stěnovnic silných 70 milimetrů. Dřevo je do hladka ohoblováno a dokonale vysušeno, aby po sestavení nedocházelo k jeho kroucení a ohýbání. Jednotlivá prkna mají do sebe v přesně daných vzdálenostech vyřezané zámky, které do sebe perfektně zapadají. Montáž střechy probíhá obdobně, zámky jsou do střešních palubek vyfrézovány po celé délce, palubky pak do sebe jednoduše zasouváme a postupně zajišťujeme spojovacím materiálem. Na střešní krytinu byl v tomhle případě zvolený asfaltový šindel, který jsme ještě podložili speciálním podkladním pásem. Okraje střechy jsme oplechovali pozinkovanými okapnicemi. 

Pro zákaznici jsme ještě do chaty instalovali zateplenou podlahu. Podlaha byla složena z voděodolné překližky, 11 mm silného polystyrénu a smrkových podlahových palubek. Venkovní podlaha zastřešené terasy byla vyrobena ze sibiřského modřínu o síle 28 mm.

Nátěr chaty byl proveden v odstínu " jedlová zeleň" a nátěr podlahy v odstínu "dub".

Zahradní chata musela být z důvodu nerovnisti terénu montována na zemní vruty s nástavci
Na pozemku zůstaly základy původní stavby do které  jsme instalovali část vrutů
Rozteč BAYO.S vrutů je mezi sebou zhruba  jeden metr
Hranoly základového roštu byly mezi sebou prošroubovány standardními stavebními úhelníky
Dřevěné hranoly byly naimpregnované proti plísni a hnilobě
Některé  z vrutů musely být prodlouženy pomocí nástavců
Detail sesazení jednotlivých prken do sebe na vyřezané zámky
Kompozitní hranol po obvodu stavby zajistí izolaci chaty od vlhkosti
Montáž zahradní chatky je velice rychlá
Výřezy ve štítu jsou připravené pro zapasování nosných trámů pro střechu sedlového tvaru
Střešní trámy vsazené do zářezů a připravené na prkenné podbití
Střecha chatky  má nejprve podbití z palubek o síle 19 mm na podbití  je položen podkladový pás a na pás připevněn asfaltový šindel
Zahradní chatka má téměř 2,5 m hlubokou zastřešenou terasu
Na palubkový záklop jsme položili podkladový pás Ondutiss Strong a z pozinkovaného plech zakončili boky střechy
Na podkladový izolační pás jsme položili střešní šindel v šedém provedení
Na spodní stranu podkladového hranolu je připevněna voděvzdorná překližka
Na zateplení podlahy jsme použili polystyren o síle 11 cm
Na vnitřní podlahu jsme použili smrkovou palubku o síle 28 mm
Pokládka podlahy terasy ze sibiřského modřínu
Boční přístavek lze montovat z jedné nebo druhé strany