Nezastřešená dřevěná pergola doplněná ozdobnou mříží

Nezastřešená dřevěná pergola doplněná ozdobnou mříží

Pro manžele z jižních Čech jsme vyrobili dřevěnou pergolu bez zastřešení doplněnou ozdobnou mříží Jana. Menší pergola má vyplnit a zútulnit část zahrady a dvě ozdobné dřevěné mříže budou sloužit jako opora pro popínavé rostliny. Ozdobná mříž hustě porostlá rostlinami částečně zajistí soukromí uvnitř pergoly a zkrášlí zahradu.

Pergolu chce zákazník kotvit do betonového základu po rozbourané staré dřevostavbě. Její rozměry technik vyměřil na 2,5 x 2 metry.

Na výrobu pergoly jsme použili:

  • pergolová stojka s horním výřezem 9 x 9 cm - 5 kusů
  • pergolové ráhno průběžné 4 x 7 cm - 2 kusy
  • pergolová vzpěra - 2 kusy
  • pergolové ráhno střešní zakončené úkosem 4 x 7 cm - 8 kusů
  • ozdobná mříž Jana 180 x 180 cm - 2 kusy

Prvky zahradní pergoly jsme vyrobili z dokonale sušeného smrkového dřeva. Na truhlárně jsme hranoly pro pergolu dohladka ohoblovali a na lakovně povrchově ošetřili nejprve impregnací, po té lazurou v odstínu ořech.

V naší truhlárně byly vyrobeny i dvě ozdobné mříže Jana. Mříže o rozměru 180 x 180 cm jsou vyrobeny sbíjeným spojem latí 1,5 x 3 cm a jsou vsazeny do pevného dřevěného rámu 4 x 4 cm. Rám je opatřen otvory pro odtok dešťové vody nebo tajícího sněhu. Velikost oka u mříží Jana je 13 x 13 cm.

Stojky pergoly jsme do betonového základu po staré kůlně kotvili na kovové patky 7 x 7 cm, které jsme do betonu upevnili pomocí chemické kotvy. Stojky v horní části s výřezem jsme spojili průběžným ráhnem. Zadní strana konstrukce pergoly byla zpevněna vzpěrami, v přední části jsme vzpěry nepoužili. Zde pro zpevnění konstrukce posloužily vsazené mříže.

Nakonec jsme na takto připravenou konstrukci upevnili střešní pergolová ráhna v přední části zakončená úkosem. Jedna boční strana byla vyplněna dvěma mřížemi Jana, které budou oporou pro popínavé rostliny.

Otevřenou pergolu jsme doplnili ozdobnou mříží Jana
Pergolové stojky jsme do betonového základu kotvili na kovovou patku Y
Pergolové stojky jsme spojili pergolovým průběžným pergolovým ráhnem
Pergola i vsazené mříže jsme vyrobili z dokonale vysušeného  smrkového dřeva
Povrchová úprava pergoly u ozdobné mříže byla provedena tenkovrstvou lazurou v odstínu ořech
Detail dřevěného rámu mříže s otvorem pro odtok dešťové vody