Pergola Linda1 a Linda14 doplněné ozdobnými mřížemi

Pergola Linda1 a Linda14 doplněné ozdobnými mřížemi

Paní Jaroslavě stojí na zahradě starší zastřešený altán, který by chtěla nějakým způsobem ozvláštnit. Dřevěný altán stojí na zámkové dlažbě, která je větší o 50 cm na každou stranu než samotná stavba. V podstatě tvoří kolem dokola malý, úzký chodníček.

Navrhli jsme doplnit prostor o pergoly vyplněné mřížemi po kterých by se mohly pnout popínavé rostliny. Jako předlohu jsme vybrali pergoly Linda 1 a Linda 14 v základním provedení. Technik vytvořil grafický návrh ze kterého byla zákaznice nadšena. Dořešili spolu povrchovou úpravu a kotvení k podkladu. Paní Jaroslava si nepřála žádnou betonáž.

Na výrobu dřevěné zahradní pergoly jsme použili:

  • dokonale opracované smrkové dřevo
  • pergolová stojka s výřezem 7 x 7 cm
  • plotový sloupek 7 x 7 cm
  • truhlíkové prkno 1,9 x 9,4 cm
  • mříž Zuzana 90 x 180 cm
  • mříž pergol Atyp 41 x 140 cm
  • mříž pergol Atyp 41 x 125 cm

Naši truhláři vyrobili celkem tři pergoly. Dvě pergoly vypadaly jako loubí po kterých se budou krásně pnout popínavé růže. Tato loubí byla doplněna o atypické mříže o velikosti oka 10 x 10 cm. Třetí pergola Linda 1 byla doplněna o ozdobnou mříž Zuzana 90 x 180 cm, kde velikost oka je též 10 x 10 cm a která bude porůstat psím vínem. Všechny ozdobné mříže jsou vyrobeny plátováním latí 1,5 x 3 cm.

Co je to plátování? Latě mají přesně do poloviny svojí síly a v přesně daných vzdálenostech udělané zářezy, kladou se šikmo přes sebe a každý spoj je navíc zpevněn kovovou sponou. Mříže jsou zasazeny do pevného rámu o rozměru 4 x 4 cm.  

Veškeré dřevo bylo povrchově ošetřeno nejprve impregnací, po té dvěma nátěry silnovrstvou lazurou v odstínu "vlašský ořech".
Pro kotvení pergol do země jsme použili kovové zatloukací trny, které jsou dostatečně pevné a i porostlé pergoly při poryvu větru udrží.

Jedna polovina upravené obloukové pergoly Linda 14
Pergola Linda 1 doplněna ozdobnou mříží Zuzana 90 x 180 cm
Kotvení všech pergol k podkladu bylo provedeno přes kovové zatloukací trny
Povrchová úprava je v odstínu vlašský ořech
Na výrobu zahradních pergol používáme dokonale opracované smrkové dřevo