Pergola na zahradu je praktické i estetické řešení

Pergola na zahradu je praktické i estetické řešení

Paní Hana se na nás obrátila a požádala o pomoc při řešení části zahrady u terasy vedle přízemního domku. Část pozemku byla odbagrována a v daném prostoru ze ztraceného bednění vystavěné schody a podzemní sklípek. Horní část nad sklípkem by chtěla něčím zútulnit, aby nebyly dvě betonové plochy (terasa a střecha sklípku) vedle sebe.

A naši technici si s tím poradili. Protože jsou pergoly praktickým doplňkem do každé zahrady, na betonový prostor navrhli soustavu několika z nich včetně dřevěných truhlíků a laviček. Jedna pergola s obloukem byla navržena jako vstupní ke schodišti. Tímto pěkným řešením byla zákaznice nadšena. 

A jak jsme soustavu pergol vyřešili?

  • 2 rovné pergoly s lavičkou a ve spodní části doplněné ozdobnou mříží
  • 2 rovné pergoly s velkými truhlíky na květiny místo laviček
  • 1 vstupní pergola s obloukem

Základní čtyři pergoly mají rozměry 290 x 60 x 270 cm a po stranách vždy dva květinové truhlíky. Dřevěný truhlík s rozměry 60 x 60 x 60 cm nad kterým je ozdobná mříž s oky 13 x 13 cm, vhodný pro pěstování všech druhů popínavých rostlin. Mezi truhlíky je pak umístěna pohodlná lavička o délce 180 cm. Prostor pod lavičkou jsme také vyplnili ozdobnou mříží s okem nakoso. Nad lavičkami je rovná mříž, po které se mohou rostliny pnout a vytvořit tak krásné podloubí.

Vstupní jednoduchá pergola byla v horní části doplněna obloukem.

Na výrobu pergol jsme použili impregnované smrkové hranoly o průřezu 7 x 7 cm, ráhna pergol pak z hranolů 4 x 7 cm. Sestavu postavenou na betonový podklad nebylo třeba nijak kotvit, vyplněné a osazené truhlíky jsou dostačující, aby sestava zůstala na místě.

Kotvena byla pouze jedna strana vstupní pergoly a to na kovové zatloukací trny. Dílo se zdařilo a zákaznice byla velice spokojená.

Osazené a porostlé pergolové posezení vedle terasy nadělá mnoho radosti - kouzelný kousek zahrady
Sestavu pergol jsme vyrobili z impregnovaných hranolů
Stavbu soustavy pergol nebylo třeba k podkladu nijak kotvit
Jedna strana vstupní pergoly byla kotvena na zatloukací trny
Prostor mezi truhlíky je vyplněn dřevěnou lavičkou
Spodní část pod lavičkou jsme doplnili ozdobnou mříží s okem nakoso
Sestavu pergol jsme stavěli na betonový podklad
Pnoucí rostliny osazené v bočních truhlíkách vytvoří krásné podloubí