Přístavba v podobě zastřešené pergoly k dětskému zahradnímu domku

Přístavba v podobě zastřešené pergoly k dětskému zahradnímu domku

Pan Jiří si před mnoha lety nechal na zahradě postavit pro své tři děti menší zahradní domek. Děti odrostly a na domeček se skoro zapomnělo. Ale nezapomnělo :-))) Vyrostly vnoučata a dřevěný domeček, který mezi tím obrostl vysokými stromy přišel zase do kurzu. Těšil se takové oblibě, že když se všichni prckové sešli, už se do domku ani nevešli. Pan Jiří nás proto požádal o přístavbu v podobě zahradní pergoly, která by měla volně navazovat na dětský zahradní domek.

Při zaměření na místě technik zjistil, že sedlová střecha domku je na jedné straně kratší a mírně strmější, na straně druhé delší a pozvolnější a tento tvar bude muset kopírovat i následná přístavba, která však bude o malinko vyšší a střešní přesah pergoly bude přetažený nad střechu domečku, aby v případě deště na děti nepršelo.

Pro přístavbu v podobě zastřešené pergoly jsme si připravili:

  • pergolové stojky 9 x 9 x 210 cm s výřezem 4 x 10 cm
  • střešní ráhna 4 x 10 x 300 cm
  • střešní ráhna 4 x 10 x 200 cm
  • průběžná ráhna 4 x 10 x 187 cm
  • pergolové vzpěry 4,5 x 5 x 60 cm
  • smrkové střešní palubky silné 19 mm
  • smrkové palubky pro výplň čelního štítu

Nakrácené smrkové hranoly i prkna dle požadovaných rozměrů byly na lakovně nejprve impregnovány proti plísni a hnilobě, po té povrchově ošetřeny lazurou v odstínu teak.

U zákazníka pak byly zemní vruty Krinner KSF U kotveny do podkladu pomocí elektrické převodovky. Do vrutů přišroubovány pergolové stojky a na ně připevněny pozednice a průběžná ráhna. Na pozednice kotveny kleštiny připravené dopředu již z naší truhlárny. Na takto připravenou střešní konstrukci naši montéři položili palubky z dokonale vysušeného smrkového dřeva a na palubky střešní krytinu Bardoline Top v zelené barvě. Nakonec vyplnili ještě na míru upravenými smrkovými palubkami čelní štít a oba štíty, přední i zadní zakončili dřevěným lemováním.

Povrchová úprava pergoly v odstínu teak krásně sladěná s okolními vzrostlými stromy
Střešní palubky vyrobené ze smrkového dřeva o síle 19 mm
Střecha pergolové přístavby mírně přesahovala přes střechu původního dětského domku
Detailní pohled na kleštiny a vyplněný čelní štít.
Stojky, pozednice i vzpěry jsme vyrobili z masivních smrkových hranolů
Pergolová přístavba plynule navazuje na starší  dětský domek a zvětšuje dětem hrací prostor
Detail čelního zakončení štítu sedlové střechy