Realizace lávky se zábradlím a mola k bazénu z exotické dřeviny

Realizace lávky se zábradlím a mola k bazénu z exotické dřeviny

Byli jsme osloveni zákazníkem Šimonem, zda jsme schopni vyrobit a dodat menší molo k jezírku a dřevěnou lávku přes potůček. Obě tyto věci budou instalovány venku na zahradě a měly by tedy být vyrobeny  z tvrdé a hlavně na vlhkost odolné dřeviny. Zákazník dal na naše doporučení a vybrali jsme masiv z africké Massaranduby.

Dřevo tohoto stromu má výraznou sytou barvu s odstíny do tmavě červené až po hnědou. Je tmavší a tvrdší než-li Mahagon. Dřevina dobře reaguje na zdejší klima a nemá zde své přirozené nepřátele, hmyz, jako ve své domovině. Dřevo je vhodné do vlhkého prostředí a je ideální i jako obložení okolo bazénů. I delší působení vody na toto dřevo na něm nezanechává žádnou změnu. 

Realizace mola a lávky z exotické dřeviny

  • lávka s jednostranným zábradlím
  • dřevěné molo ke koupacímu jezírku

Dřevěná lávka, kterou jsme pro zákazníka vyrobili má bezbariérový přístup a je v mírně svažitém terénu. Šířka lávky je 110 cm a její celková délka pak 370 cm. Požadavek byl také, aby lávka nebyla rovná, ale kopírovala přístupovou cestu k domu, tedy mírně do oblouku. Kotvení samotného zábradlí jsme provedli přes podlahový úchyt, závitovou tyč a chemickou kotvu.

Stejným způsobem jsme pevnili i základní část mola. Nejprve jsme do betonové desky za pomoci nerezových vrutů připevnili smontovaný, dvojitý rošt z kompozitního podložního hranolu o rozměru 145 x 25 x 3000 mm. Na tento rošt pomocí závitových tyčí připevnili dřevěné molo.

Samotné molo vyrobené z Massaranduby má rozměry 300 x 230 cm s přesahem 50 cm nad vodní hladinou koupacího jezírka. 

Celkový příjemný vzhled jsme pak docílili napuštěním exotické dřeviny transparentním Flügger olejem Classic.

Molo bylo vyrobeno z tvrdé exotické dřeviny
Dřevěná lávka navazující na chodník je široká 110 cm a dlouhá 370 cm
Lávka přes potok má bezbariérový vstup volně navazující na chodník kolem domu
Grafické zpracování lávky s jednostranným zábradlím na vzdálenější straně od domu
Pod molo ke koupacímu jezírku byl nejprve instalován podkladový rošt připevněný k betonové desce  pomocí nerezových vrutů
Koupací molo má vytažený přesah 50 cm nad vodní hladinu