Rohová pergola bez zastřešení kotvená do betonové zídky

Rohová pergola bez zastřešení kotvená do betonové zídky

V nově vybudovaném satelitním městečku jsme pro mladý manželský pár k jejich novostavbě vyrobili a postavili rohovou, nezastřešenou pergolu. Při stavbě domku byla část pozemku odbagrována a kolem domku vydlážděná plocha ze zámkové dlažby. Než budou dokončeny terénní úpravy a aby se zabránilo sesuvu okolní zeminy, majitel nechal vybudovat zídku ze ztraceného bednění a v horní části zídky zabetonovat ocelové patky.

Příprava na nezastřešenou rohovou pergolu

Po zaměření prostoru a hlavně přesném zakreslení již zabetonovaných patek pro pergolu jsme se zákazníkem pořešili detaily ohledně velikosti, povrchové úpravy nebo zastřešení.

Dřevěná pergola bude zatím bez zastřešení jako estetický doplněk domu. Po dokončení terénních úprav se manželé rozhodnou pro typ zastřešení. Nejlepším řešením bude komůrkový polykarbonát, a protože je pergola otočená na jihozápad, doporučili jsme zákazníkovi ať při výběru rozhodně sáhne po teploreflexním polykarbonátu.

Rohovou pergolu jsme vyrobili z lepených BSH hranolů:

  • stojky 14 x 14 cm
  • nosná ráhna a krokve 6 x 16 cm
  • pozednice 14 x 18 cm
  • pergolové vzpěry 12 x 12 cm

Povrchová úprava připravených dřevěných hranolů byla provedena třemi vrstvami lazurou Offenporig v odstínu teak. Tato lazura má vysokou ochranu proti UV záření a hedvábný lesk.

Pergolové stojky nemusely být tak dlouhé, protože jejich část byla nahrazena betonovou zídkou. U krokví to bylo trochu jinak. Vzhledem k jejich usazení se jejich délka upravovala až na místě montáže.

Pro upevnění pozednice na zeď domu jsme využili chemickou kotvu a závitové tyče. Sestavením zahradní pergoly byla naše práce u konce.

Dřevěnou pergolu bez zastřešení jsme kotvili do betonové zídky
Ke kotvení jsme použili ocelové patky s roxorem
Ocelové patky jsou součástí  nové betonové zídky
U stěny domu se bude pergola opírat o robustní pozednici
Mohutné pergolové stojky kotvené na  ocelové patky
Pergolové stojky i nosná ráhna jsme vyrobili z hranolů 12 x 12 cm
Detail výřezu nosného ráhna na které bude napojeno další nosné ráhno s opačným výřezem
Kotvení pozednice jsme provedli na spodní hraně balkonu
Střešní ráhno pergoly jsme vyrobili z hranolů 4 x 10 cm
Nezastřešenou pergolu jsme vyrobili z dokonale sušeného smrkového dřeva