Srubová chata montovaná na připravený podklad ze zámkové dlažby

Srubová chata montovaná na připravený podklad ze zámkové dlažby

Pro pana Slávka jsme realizovali zakázku v podobě srubové chaty. Zákazník nás požádal o dodávku a montáž zahradní chaty, která bude postavena na pozemku blízko rybníka. Je totiž vášnivý rybář a chatu chce využívat se svými kamarády na víkendová přespání při lovu ryb. S naším technikem vybrali srubovou chatu o rozměrech 4,5 x 3 m, kterou dodáme včetně základového roštu, podlahy a PVC folie na střechu. Dále se domluvili se, že základ pod chatu bude mít zákazník před montáží připravený. 

Technické parametry montované chaty

  • rozměr chaty 4,5 x 3 metry
  • síla stěny 34 mm
  • síla palubek na podlahu a střešní záklop 19 mm
  • pultová střecha se sklonem 
  • na střechu PVC folie

Před samotnou stavbou montované chaty jsme ji celou v rozebraném stavu natřeli základní impregnací a to bezbarvým ligno fixem, který dřevo ochrání proti plísni a hnilobě. Tím, že je dřevo natřené ve všech spojích včetně rohů, per a drážek, je to perfektní základ pro další nátěr.

Montáž zahradní chaty jsme začali na připravený základ od zákazníka, což byla zámková dlažba. Připravený základ je výhodný v tom, že je dopředu vytvořená rovina a stavba je pro nás výrazně snazší, než když se terén musí předtím z naší strany upravovat. Základový rošt pod podlahu jsme smontovali z hnědých impregnovaných hranolů, které zajistí, že je chatka odvětraná i zespodu. Nebude zákazníkovi nijak vlhnout a bude plně funkční. Na základový rošt přišla montáž samotné chaty, což je poměrně jednoduchá záležitost, protože se jedná o srubový spoj.

Důležitou věcí na kterou jsme nesměli zapomenout jsou závětrné lišty, které se používají ke každé chatě a zajistí nám jednak perfektní dilataci jednotlivých stěnovnic. Vzhledem k tomu, že je to dřevostavba a ta během roku vlivem vlhkosti pracuje, rozpíná se a stahuje třeba až o 5cm, díky těmto lištám přitom nevznikají žádné škvíry ve stěnovnicích. Druhou věcí, kterou lišty zajišťují je, že při extrémním nárazovém větru nám celou stěnu jednotlivé lišty udrží a chatka se nám nerozloží ani nepřevrátí.  

Do srubové chaty jsme položili podlahu ze smrkových palubek a na střešní záklop stejného provedení položili PVC folii. Obvod střechy ze tří stran jsme zakončili krycí dřevěnou lištou. Je po pohledově hezčí. V zadní části bude dodatečně namontovaný okapový žlab a svod na dešťovou vodu.  

Srubová víkendová chata má dvoukřídlé prosklené dveře s klasickou klikou a fab vložkou na uzamčení
Chatu jsme montovali na předem připravený  podklad ze zámkové dlažby
Na střešní záklop jsme položili PVC folii
Závětrné lišty zajistí perfektní dilataci jednotlivých stěnovnic  při změně počasí
Z každé strany dveří je jedno otevíratelné okno  zasklené jednoduchým zasklením
Dřevo chaty bylo ošetřeno bezbarvým Ligno Fixem  proti hnilobě a plísni
Tři strana střechy jsme olištovali krycí lištou, na zadní část střechy bude dodatečně připevněn okapový systém