Stavba několika dřevěných autobusových zastávek na karlštejnsku

Stavba několika dřevěných autobusových zastávek na karlštejnsku

Naše firma se účastnila výběrového řízení pro realizace autobusových zastávek ve středočeském kraji. V tomto výběru jsme uspěli a zrealizovali jsme tak autobusové zastávky dle požadavků jednotlivých zastoupení starostů v lokalitách karlštejnské oblasti.

Jednalo se především o zastávky dřevěné se sedlovým sklonem zastřešení o různých rozměrech a vybavení: ve standardu jsme vycházeli ze zadaných rozměrů, ale více méně jsme vyšli každé obci vstříc a realizovali vybrané řešení.

Podesty většiny zastávek

  • délka 290 cm
  • šířka 200 cm
  • celková výška 300 cm

Na výrobu dřevěných zastávek jsme použili smrkové dřevo na stojky i výplně stěn. Průměr stojek z hranolu 9 x 9 cm a výplně jsme řešili převážně z dřevěných zástěn Praktik s rámem 4 x 9 cm, někde plných někde v kombinaci s mříží. Stojky jsme kotvili do žárově zinkovaných "H" úchytů. Povrchová úprava dřeva byla volena nátěrem Impranal, pro prodloužení trvanlivosti dřeva a jako ochrana dřeva před nepříznivým počasím.  

Všechny námi vyrobené a instalované autobusové zastávky mají sedlovou střechu, kdy střešní záklop je pokryt asfaltovým šindelem, okraje střechy mají štítové oplechování a jsou doplněny o okapové žlaby a okapové svody. 

Velmi důležité a nepostradatelné bylo též vybavení jednotlivých zastávek v podobě laviček, plakátovacích ploch a dvou dřevěných odpadkových košů s kovovou vložkou zavěšených na dřevěné konstrukci každé zastávky.

Dřevěným zastávkám dáváme po letech nový vzhled v podobě opravných nátěrů a nebo doplníme co kde si jaká obec vyžádá. Máme radost , že i po letech zastávky stále slouží nám všem.

 

Na střešní záklop zastávek jsme položili střešní krytinu v barvě dle volby jednotlivých obecních úřadů
Ukázka grafického zpracování jedné z námi vyrobené autobusové zastávky včetně rozměrů pro výrobu
Jednotlivé dřevěné stěny zastávek jsme instalovali 5 cm nad zámkovou dlažbou aby nesákly vlhkost z podkladu
Autobusové zastávky jsme dovibavili lavičkami, odpadkovými koši, některé i plochami na vylepování plakátů
Střechy autobusových zastávek jsme zakončili oplechováním a okapovými sety
Většina autobusových zastávek měla sedlovou střechu, ale dělali jsme i autobusové zastávky se střechou valbovou
U menších zastávek jsme dřevěné odpadkové koše s kovovou vložkou instalovali zvenku, u zastávek větších rozměrů byly instalovány uvnitř
Stojky jednotlivých zastávek byly kotveny do  žárově zinkovaných
Autobusové zastávky jsme povrchově ošetřili silnovrstvou lazurou Impranam v různých odstínech