Montáž zahradní chaty Trevor a její napojení na původní dřevěnou pergolu

Montáž zahradní chaty Trevor a její napojení na původní dřevěnou pergolu

Oslovila nás paní Alena s požadavkem o realizaci velké zahradní chaty s možností celoročního užívání. Vzhledem tomu, že rodina tráví spoustu času venku, rozhodli se s manželem pro zbudování romantické dřevostavby. Chatu by chtěla postavit na místě, kde zatím stojí pouze zahradní pergola. Pergolu si demontuje, ale po postavení zahradní chaty ji bude chtít na chatu napojit z boku a realizovat v ní zahradní kuchyni. Z katalogu byla vybrána zahradní chata Trevor.

Udělali jsme tedy nejdříve vizualizaci, jak celá stavba bude vypadat a zda se paní Aleně stavba s napojenou pergolou na pozemek vejde. Technik Honza zjistil, že bude nutná mírná úprava již stávající pergoly, ale to nebyl vůbec žádný problém, protože se jednalo pouze o zakrácení horních krokví na pergole. Zákaznice byla s vizualizací i cenovou nabídkou spokojena a chata se tedy objednala u dodavatele. U chaty byla provedena nepatrná úprava tím, že místo jednoho bočního okna budou dveře pro vstup do pergoly.

Zahradní chata Trevor byla doplněna

  • zateplená podlaha
  • střešní šindel 
  • okapový systém

Chata byla dodána výrobcem v základním provedení. My jsme na lakovně provedli základní impregnační nátěr proti plísni, protože si paní Alena chce konečnou povrchovou úpravu udělat sama. 

Samotnou montáž zahradní chaty započali naši montéři tím, že nejprve do podkladu pomocí elektrické převodovky zavrtali celkem 42 zemních vrutů Bayo.s, které budou pod celou stavbou nosné konstrukce. Tyto vruty vyrovnali do jednotné roviny a na ně připevnili impregnované hranoly 90 x 90 mm a podkladní prkna. Potom jsme začali již se stavbou obvodových stěn samotné chaty. Stěny o síle 70 milimetrů mají dobré tepelně izolačními vlastnosti a stejně tak dobrými vlastnostmi disponují i okna a dveře, protože oboje mají dvojité zasklení. To znamená sklo, vzduch, sklo. Samotná stavba je velice rychlá, v podstatě dřevěná skládačka. Jednotlivé hranoly stěny se skládají na sebe a díky zářezům, které v sobě mají do sebe i perfektně zapadají.

Po montáži základní dřevěné konstrukce jsme zakryli střechu na kterou přišly standardní palubky o síle 27 mm s tím, že vnitřní zateplení si bude dělat zákaznice sama svépomocí. Na střešní záklop jsme položili difúzní fólii, která zajistí základní izolaci střechy a odolnost proti vlhkosti kdybychom pokládku šindele nedělali hned, nic by se nestalo. Tato difúzní fólie je takovou základní střešní krytinou. Další vrstvu tvořil asfaltový šindel bardoline v černých pásech ve 4 tabulovém provedení. Pod první řadou šindele naši montéři provedli oplechování, aby dešťová voda správně stékala do okapu a šindel se neohýbal přes okraje střechy. 

Zateplení podlahy jsme dělali za pomoci polystyrenových desek, které jsme vkládali do základového roštu. Polystyren jsme zaklopili OSB deskami nikoliv podlahovými prkny. Po dokončení stavby zahradní chaty přišla na řadu již zmíněná pergola. Kvůli pergole a okapům bylo nutné chatu zvýšit o jednu řadu stěnovnic, které jsme vyrobili na naší truhlárně. Konstrukci pergoly 3x3m o výšce 2,4m jsme upravili zavětrováním v rozích a finální zastřešení pergoly tvoří komůrkový polykarbonát o síle 8mm v kouřovém odstínu. Desky jsou na krokve připevněné elox Alu lištami s těsněním. Po obvodu má polykarbonát zakončení v podobě zpevněného Alu profilu s elox úpravou v tmavém odstínu. Pro utěsnění mezery mezi polykarbonátem a zahradní chatou jsme použili pozinkovaný plech. Snažili jsme se vyjít vstříc zákaznici i jejím požadavkům, bude určitě ještě třeba něco dotáhnout a budeme rádi , když se na nás obrátí i příště. 

K zahradnímu domku byla rozměrově upravena a připojena původní pergola
U zahradního domku Trevor jsme na přání zákaznice provedli mírnou úpravu, na místo jednoho bočního okna si přála dveře pro vstup pod pergolu
Po postavení zahradní chatky byla napojena původní zahradní pergola
Velkým pomocníkem při instalaci zemních vrutů je našim montérům elektrická převodovka
Spodní část podlahy byla položena na celkem 42 vrutů Bayo.s
Síla dřevěné stěny domku je 70 mm
Síla stěny 70 mm je dostačující pro udržení příjemného klima uvnitř
Stavba stěn probíhá rychle, je to v podstatě dřevěná skládačka
Montáž štítu a střešních trámu na které přijde dřevěný záklop
Střešní záklop byl vyroben ze smrkových palubek o síle 27 mm
Na střešní záklop ze smrkových palubek jsme položili difúzní folii
Z čelní i zadní strany byla střecha zakončena okapem a okapovými svody
Na difúzní folii, která má izolační vlastnosti byl nalepen střešní šindel
Dřevěná zahradní chatka Trevor díky  četnému prosklení mnoha okny a dvoukřídlími dveřmi má uvnitř dostatek přirozeného světla
Dvoukřídlé dveře, ale i okna mají zasklení izolačním dvojsklem
Okna se dají klasicky otevřít nebo pouze vyklopit
Na přání zákaznice jsme provedli zateplení podlahy polystyrenem silným 30 mm
Na podlahové zateplení jsme položili OSB desky
Kotvení pergoly jsme provedli na vruty Bayo.s  s patkou ve tvaru L
Pro připojení pergoly a okapovému systému  jsme stěny domku museli zvýšit o jednu řadu stěnovnic
Pro zastřešení pergoly jsme použily komůrkový polykarbonát silný 8 mm v kouřové barvě