Stavba zahradní chaty Wolfgang doplněné o okapový set

Stavba zahradní chaty Wolfgang doplněné o okapový set

Do pražské zahrádkářské kolonie jsme dodávali a montovali zahradní chatu Wolfgang. Jedná se o středně velkou chatu o půdorysu 5,3 x 4,5 m rozdělenou na dvě místnosti se samostatnými vchody. Vstup do větší místnosti je dvoukřídlými prosklenými dveřmi o rozměru 1,6 x1,8 m, prosklené dveře do boční místnosti mají rozměr 0,8 x 1,8m. Oboje dveře jsou vybaveny zámkem s vložkou pro bezpečné zamykání.

Dřevěná chata má dvě okna - jedno v hlavní a jedno v boční místnosti. Tato okna jsou jednokřídlá s možností vyklápění na ventilaci. Okna i dveře jsou dodávaná s dvojitým sklem 4-6-4mm. Chata má prostornou terasu, stěny silné 44 mm a celá stavba je zastřešena sedlovou střechou. Střecha chaty je dodávaná v tloušťce palubek 16 mm a je tak vhodná pro další zateplení. Chatu jsme na přání zákazníka montovali zrcadlově otočenou.

Zahradní chatu Wolfgang jsme doplnili o:

  • základový rám z kompozitních hranolů
  • střešní krytinu - asfaltový šindel v červené barvě
  • okapový set
  • ventilační mřížky pro odvod vlhkosti
  • povrchovou úpravu 

Před vlastní instalací jsme chatu natírali na naší lakovně protiplísňovým nátěrem Xylamon a poté ošetřili lazurou Xyladecor Classic ve zvoleném odstínu modřín.

Montáž zahradní chaty jsme prováděli na již připravený základový rám z masivních hranolů, které i přes menší počet zemních vrutů se pohodlně vynese. Samozřejmě je zde dodržená minimální výška od země, aby bylo zajištěno provětrávání chaty. Základový rám byl vyroben velmi precizně i s použitím rohových úhelníků, kterými si zákazník jednotlivé části rámu zpevnil. Tím, že dodržel při stavbě všechny důležité rozměry, byla montáž chaty poměrně jednoduchá.

Na předpřipravený rám jsme položili obvodový podkladní hranol z kompozitu. Hranol jsme v rozích seřízli pod úhlem 45 stupňů, aby zbytečně nikde nepřesahoval přes stěnu chaty a spoj byl čistý. Na takto připravený základ jsme začali s montáží jednotlivých stěnovnic chaty. Současně se stavbou stěn jsme chatu osazovali rámy dveří a oken. Po vystavění obvodových stěn jsme do předem daných výřezů usadili masivní vazníky, které celou konstrukci chaty významně zpevnily a zároveň jsou nedílnou součástí střechy. Na vazníky jsme přitloukli smrkový palubkový záklop a začali s pokládkou podkladové folie. Ta zajistí maximální odolnost proti vniknutí vody do střechy chaty při extrémním dešti.

Na folii jsme osadili kompletní plechování, štítové lemování, okapnicové plechy a zároveň jsme provedli přípravu pro samotný okap.

Pro jednodušší pokládku asfaltového šindele v červené barvě jsme využili vzduchové nářadí a šindel ke střeše nastřelili sponkami. Na hřeben jsme šindel použili také, jen jsme ho museli nařezat na správné šablony. Když jsme měli střechu hotovou, vrhli jsme se na připevnění okapových žlabů a svodů. Ty jsou svedené do zadní části chaty.

Nakonec bylo třeba ještě osadit dveře a okna a seřídit je tak, aby nedocházelo k jejich drhnutí při otevírání. Vlastní montáž chaty jsme zvládli díky skvěle připravenému podkladu za 4-dny.

Síla stěny zahradní chaty Wolfgang je 44 mm
Rozložená chata je připravená na lakovně k provedení ochranného nátěru
Nátěry provádíme štětcem, aby se protiplísňový nátěr i lazura dostali do všech výřezů a drážek
Konce podkladního hranolu z kompozitu jsme seřízli pod úhlem 45° aby na sebe hranoly dokonale navazovaly
Pod chatu byl zbudovaný základový rám kotvený na zemní vruty
Montáž chaty jsme prováděli na připravený základový rám z masivních hranolů
Stavba chaty je velice rychlá, provádí se skládáním jednotlivých prken do sebe
Při sestavování jednotlivých stěn se nesmí zapomenou na vložení rámů dveří a oken
Chata Wolfgang má velkou zastřešenou terasu ze které se vchází do obou místností
Na palubkový záklop jsme položili podkladovou folii pod střešní šindel
Okraje střechy jsme oplechovali  - štítové lemování
Detail přichycení oplechování na střešní záklop
U chaty Wolfgang je třeba prodloužit okapové háky
Prodloužené okapové háky se přichytí po stranách  střechy
Asfaltový šindel je ke střeše nastřelen vzduchovou pistolí
Asfaltový šindel jsme použili i na hřeben střechy, jen jsme ho museli nařezat na správné šablony
Vnější rohy chaty byly opatřeny závětrnou fixací
Po stranách střechy jsou instalovány okapové žlaby se svody na zadní část chaty
Okapový svod včetně výklopky do sudu