Stavba zahradní montované chaty Bertil s velkou krytou terasou

Stavba zahradní montované chaty Bertil s velkou krytou terasou

Přes naše internetové stránky nám poslal dotaz pan Milan. Poptával zahradní chatu s krytou terasou, kterou by chtěl postavit v chatové oblasti u řeky Svitavy a s rodinou ji využívat v letních měsících pro víkendové pobyty.

Společně s technikem Vítkem jsme probírali jaký typ montované chaty by se mu hodil a nakonec jsme sáhli po chatě Bertil. Zahradní chata Bertil je rozměrově o něco menší a proto i levnější než chata Paiva, která byla také jednou z variant. Technik ještě se zákazníkem dořešil příslušenství a střešní krytinu. Také byla vyřešena stavební připravenost pod chatu - betonová deska, základ ze ztraceného bednění a štěrková výplň. Zákazník nakonec došel k rozhodnutí nepoužít dřevěnou terasu, ale položil si na betonovou desku dlažbu jako finální povrch.

Příslušenství pro zahradní montovanou chatu s terasou

  • povrchová úprava v podobě impregnace a lazura v odstínu Dub
  • střešní krytina - asfaltový šindel Bardoline Top v hnědé barvě
  • okapový systém po celém obvodu 
  • podkladový rošt a podlaha ze smrkových palubek pouze do vnitřku chaty

Po odsouhlasení nabídky a zaplacení zálohové faktury jsme chatu pro zákazníka objednali a dovezli. Na naší lakovně se chata natřela vybraným odstínem tenkovrstvé lazury. Natřena byla každá palubka zvlášť tak, aby se lazura dostala do každé drážky, do každého záhybu. Jakmile nám zákazník ohlásil, že je deska hotová a přiměřeně suchá, mohli jsme začít s montáží.

Při montáži se nevyskytly žádné potíže, deska s položenou dlažbou byly výborně připravené a kolem chaty dostatek prostoru. Takže montáž byla pohodlná. Stojiny kryté terasy jsme kotvili na kovové pilířové patky do připravené betonové desky s obkladem. Stěny chaty jsou složeny z jednotlivých prken o síle 44 mm, které do sebe mají v přesně daných vzdálenostech vyřezané zámky, které do sebe perfektně zapadají, stavba je tak velice rychlá.

Montáž střechy probíhá obdobně, zámky jsou do střešních palubek vyfrézovány po celé délce, palubky pak do sebe jednoduše zasouváme a postupně zajišťujeme spojovacím materiálem. Střechu jsme pokryli asfaltovým šindelem, doplnili o pozinkovaný okapový systém po celém obvodu a takto hotovou chatu předali spokojenému zákazníkovi.

Zahradní chata Bertil byla montována na již připravené betonové desce s položenou  dlažbou
Kotvení stojek kryté terasy do betonové desky bylo na kovové pilířové patky
Okapový systém z pozinkovaného plechu byl instalován po celém obvodu chaty
Detail výklopné klapky do sudu
Povrchová úprava byla provedena nejprve impregnací, po té tenkovrstvou lazurou Dub
Konstrukce krovu a střešního záklopu zastřešené terasy
Chata má dvě výklopná okna umístěná z každé strany dveří
Střešní záklop chaty Bertil je ze smrkových palubek o síle 16 mm
Do chaty se vstupuje dvoukřídlími prosklenými dveřmi
Zahradní chata Bertil má valbovou střechu o velikosti  35,5 m2