Stavba zahradního altánu zastřešeného pultovou střechou

Stavba zahradního altánu zastřešeného pultovou střechou

Pan Bláha si u nás objednal atypický zahradní altán. Atypický je v tom, že bude stavěn do připraveného prostoru ze zámkové dlažby, jehož jednotlivé strany netvoří pravý úhel. Dále požádal, aby čelní strana tohoto altánku byla zkosená na zadní stranu. Stavba bude mít dva vstupy. Po zaměření prostoru jsme museli vytvořit dřevěné šablony, abychom věděli ve kterých místech bude umístěno kování pro jednotlivé stojiny. Na výrobu atypického altánu bude použito hladce hoblované smrkové dřevo.

Na výrobu zahradního altánu bylo potřeba:

  • pergolová stojka a ráhno 7 x7 cm
  • střešní záklop - palubka 19 mm
  • KVH hranol 6 x 14 cm - ráhno
  • mříž Cecílie se sbíjeným spojem latí - záclonka
  • mříž Jana, rám 4 x 4 cm, velikost oka 13 x 13 cm
  • drážkovaná biodeska
  • polykarbonát o síle 10 mm  

S připravenými a na míru nařezanými částmi pro zahradní altán se naši kolegové vypravili na místo montáže. Bylo nutné vytvořit šablonu na uchycení žárově zinkovaného kování do kterého se potom kotvily jednotlivé stojky z hoblovaných hranolů. Šablonu tvoří dřevěná prkna, která jsou označena a vyznačují zároveň hranu jednotlivých patek. Na vyznačených místech jsme zabetonovali kovové úchyty D 901 a do části, kde už bylo hotové ztracené bednění jsme kotvili přes zatloukací hmoždinky klasické kování K301. 

Do připraveného kování jsme uchytili stojiny 7 x 7 cm, abychom se tak co nejvíce přiblížili konstrukci pergoly Linda, kterou máme standardně v nabídce. Horní část altánu jsme svázali dřevěným ráhnem 15 x 4 cm. Na ráhno byly položeny krokve 4 x 16 cm z KVH hranolů a střešní záklop ze smrkových palubek o síle 19 mm. Proto, abychom mohli udělat střešní záklop, museli jsme celou stavbu nejdříve zavětrovat, aby byla opravdu pevná. Podpěry jsme odstranili až v momentě, kdy jsme stěny altánu vyplňovali mřížemi. Mřížky se do altánu vyráběly také v atypickém provedení. Dokonce jsme byli nuceni dělat i mřížky, které byly stejně zkosené, jako byl sklon střechy. Dvě mříže podle vzoru Jana s výškou 90 cm, které tvoří výplně dvou stěn jsme v horní části opatřili balkonovým madlem na které lze zavěsit třeba truhlík s květinami.

Jedna stěna zahradního altánu byla vyrobena v kombinaci drážkovaná biodeska a dřevěný rám s polykarbonátovou výplní, druhou stěnu tvořily rámy s polykarbonátem a rámy s mříží Jana, kde velikost oka je 13 x 13 cm. Povrchové ošetření bylo provedeno Xyladecorem v odstínu Cedr. Na střešní záklop byla položena jezírková PVC folie, protože zákazník počítá s tím, že bude pořizovat tzv. zelenou střechu. 

Pultová střecha atypického altánu se sklonem na zadní stranu
Do části, kde bylo hotové ztracené bednění jsme kotvili přes natloukací hmoždinky klasické kování K301.
Některé části dlažby jsme rozebrali a kovové úchyty D901 jsme zabetonovali
Prkna po obvodu jsou označena a vytváří hranu jednotlivých patek do kterých se potom kotvily stojky 7 x 7 cm
Pro osazení a zabetonování kování  jsme museli vyrobit  dřevěné šablony
Na střešní zákop jsme použili  smrkové palubky o síle 19 mm
Proto, abychom mohli dát střešní krytinu, celou stavbu jsme měli nejprve zavětrovanou, aby byla opravdu pevná, podpěry byly odstraněny v momentě , kdy jsme stavbu vyplnili mřížemi
Obvodové dřevěné ráhno 15 x 4 cm svazující stojiny 7 x 7 cm
Výplň jedné stěny pergoly tvořily biodesky kombinované s polykarbonátovou výplní vsazenou do dřevěného rámu
Druhou stěnu pergoly tvoří polykarbonátové desky vsazené do rámu a tři mříže Jana se sbíjeným spojem latí
Horní dřevěné záclonky pergoly jsou vyrobeny z upravených mříží Cecílie