Terasa z exotického dřeva okolo bazénu u rekreační chaty

Terasa z exotického dřeva okolo bazénu u rekreační chaty

Byli jsme požádáni zákazníkem Mirkem, zda bychom mu instalovali novou podlahu u jeho stávajícího rekreačního objektu, jehož součástí je i bazén. Při prohlídce místa jsme zjistili, že chata je postavena na dosti svažitém terénu a bude potřeba na některých místech vytvořit základ ze ztraceného bednění a vnitřek dosypat zeminou a štěrkem. Po zaměření jsme zjistili, že plocha kterou bude potřeba vytvořit je téměř 130 m2.

Potřebovali jsme, aby podkladní rám pod takto velkou terasu byl samozřejmě co nejmasivnější a pevný zároveň. Vzhledem k tomu, že k chatě byl poměrně horší přístup a nemohli jsme si dovolit navážet nějakou dorovnávací vrstvu štěrku, zákazník si toto zajistil sám.

Na montáž terasy bylo potřeba připravit: 

  • prkna z exotické dřeviny Mukulungu 25 x 145 mm
  • impregnované smrkové hranoly 90 x 90 mm
  • impregnované smrkové latě 40 x 70 mm
  • zemní vruty Bayo.S
  • spojovací materiál

Při montáži jsme byli nuceni zašroubovat zemní vruty BAYO.S do připraveného základu. K zemním vrutům jsme ještě jako zpevňující patky využili klasické patky, které jsme jednoduše obetonovat a tím si  nastavovali výšku základového roštu. Na patky jsme pak položili hoblované smrkové hranoly 9 x 9 cm, které jsme nejprve impregnovali. Na tyto hranoly jsme pak položili kontra hranoly také 9 x 9 cm.  A protože tyto hranoly mají velkou nosnost a bez problémů nám podlahová prkna unesou, byla mezi nimi větší rozteč. Tím jsme si vlastně vytvořili rovinu, na kterou jsme pak mohli montovat podlahová prkna.

Na některých místech a to zejména u balkonových dveří a okolo bazénu jsme kvůli výšce podkladu nemohli použít základový rám z masivních devítkových hranolů, tam jsme používali klasické latě 4 x 7 cm, které nám potřebnou výšku vytvořily.   

Na řadu pak přišla pokládka. Venkovní podlaha z terasových prken z exotické dřeviny Mukulungu, která jsou vysoce odolná na naše povětrnostní podmínky. Prkna jsou v tloušťce 25 mm a šířce 145 mm. Prkna jsme přišroubovali k základovému roštu nerezovými vruty určenými pro šroubování exotických prken. Standardní nerezové vruty se použít nedají, protože nemají dostatečnou pevnost. Současně s podlahou jsme dělali také schody, které byly vlastně ve dvou částech terasy. Jedny schody navazovaly na příchozí chodníček a druhé vedly z terasy směrem do zahrady. Mezi jednotlivými prkny je třeba zachovat tzv. dilatační spáru, protože dřevo během roku vlivem vlhka, zimy nebo tepla pracuje.

Dřevina Mukulungu má zabarvení do mahagonu a je tedy barevně velice pěkná. Sjednocení barvy prken jsme docílili olejovým nátěrem na terasy od značky Flüegger.

Nádherná práce
Sjednocení barvy prken jsme docílili olejovým nátěrem na terasy od značky Flüegger
Z exotické dřeviny Mukulungu jsme dělali i schody. Jedny k bazénu a druhé směrem do zahrady.
Chata byla postavena v dosti svažitém terénu, pro stavbu terasy byl vystaven základ ze ztraceného bednění
Na základový rošt v některých místech jsme použili smrkové latě  4 x 7 cm
Na základový rošt jsme použili smrkové hranoly 9 x 9 cm
Zabetonované zemní vruty Bayo.S  byly obsypány štěrkem
Základový rošt jsme vyrobili z opracovaných a impregnovaných hranolů 9x9cm a latí 4x7 cm
Každé prkno má jinou nasákavost ochranného oleje
Různá barevnost prken, která jsou na fotce vidět nejsou důvodem k tomu, že by ta prkna byla špatná
Dokončená podlaha bude natřena olejovým nátěrem
Terasová prkna z Mukulungu mají rozměr 25 x 145 mm
Mezi jednotlivými prkny podlahy je třeba dodržet dilatační spáru protože dřevo změnou teploty a vlhkosti pracuje
Prkna z exotické dřeviny jsme k základovému roštu přišroubovali nerezovými vruty k tomu určenými
Do svažité zahrady jsme vyrobili dokonce dvoje schody, každé na jinou stranu
Ze stejného dřeva jsme vyrobili schody i obklad na zakrytí ztraceného bednění