Veliká rohová pergola kotvená do zateplené fasády domu

Veliká rohová pergola kotvená do zateplené fasády domu

Obrátil se na nás pan Tomáš s neobvyklým požadavkem. U svého zatepleného domu má terasu. To není nic zvláštního, to má dneska kde kdo. Ale on chce terasu zastřešit pergolou. Ani to není neobvyklé. Dřevěné zahradní pergoly na terasy děláme zákazníkům běžně. Co je ale na téhle zakázce jiné je, že na zastřešení pergoly nebude použita žádná střešní krytina ani komůrkový polykarbonát. Zákazník má velice vřelý vztah ke sklu se kterým i pracuje a proto se rozhodl pergolu zastřešit speciálně vrstveným sklem.

A to byla pro nás výzva. Vzhledem k hmotnosti skla a tedy zatížení pergoly museli jsme vymyslet i řešení jak pergolu kotvit na zateplenou zeď. K takové zakázce jsme potřebovali i potvrzení statika, že to celé námi vytvořené dílo vydrží.

Technik Jiří si poradil. Kotvení pergoly k zateplené fasádě vždy vyžaduje zhodnocení tloušťky izolace a podle toho použití dostatečného počtu kotevních bodů a také zvolení vhodného konstrukčního opatření, které zabrání sesednutí pozednice a spolu s tím zaboření pozednice do tepelné izolace.

V tomto případě bylo nejvhodnějším řešením vyříznout izolaci a místo ní vsadit dřevěný opěrný hranol obdobně jako u válce Hilti HIK. Tady je pak možné použití klasické závitové tyče M14-M16 (pevnost 8.8) zavrtané v páru nad sebou. Podmínkou je, aby pozednice byla sevřena z obou stran mezi matkami s podložkou.

Na rohovou dřevěnou pergolu naši truhláři připravili:

  • lepený hranol LTM 14 x 14 cm - přední sloupky
  • zdvojený lepený hranol LTM 14 x 28 cm - pozednice
  • lepený hranol LTM 6 x 12 cm - krokve

Lepený hranol na krokve jsme dělali ve dvou délkách 5 a 8 metrů, protože pergola byla rohová. Povrchová úprava připraveného dřeva byla provedena třemi vrstvami lazurou Offenporig v odstínu teak. Tato lazura má vysokou ochranu proti UV záření a hedvábný lesk.

A jak probíhala montáž? Nejprve náš montážní tým v daných místech vyřízl část zateplené fasády a nahradil ji dřevěným opěrným hranolem dle instrukcí našeho technika. Na chemickou kotvu a dostatečně dlouhé závitové tyče pak na fasádu upevnili zdvojenou pozednici. Přední stojiny pergoly kotvili na dvojitý betonový úchyt. Přední a zadní pozednice jsme spojili dostatečně silnými krokvemi.

Tím byla naše práce u konce. Na instalaci skleněné střechy jsme se již nepodíleli, ale z doslechu víme, že při této práci musel být použit velký jeřáb :-)

Robustní dřevěná pergola bude zastřešena sklem
Grafické řešení rohové pergoly kotvené na zateplenou zeď
Jedna z možností kotvení pergoly do fasády domu
Grafické řešení malované do snímku domu
Zavětrovací výztuha pro spojení stojky a pozednice v přední části pergoly
Stojiny pergoly jsme kotvili do betonové terasy
Takto si naši montážníci poradili s kotvením okolo okapového svodu
Na krokve jsme použili hranoly LTM 60 x 120 mm
Na povrchovou úpravu pergoly jsme použili lazuru s vysokou ochranou proti UV záření Offenporig
Na zadní pozednici jsme použili zdvojený LTM hranol  14 x 28 cm
Kotvení přední části pergoly bylo na dvojitý betonový úchyt
Detail použití zavětrovací výztuhy zavrtané do stojky