Výměna staré zahradní pergoly za pergolu novou zastřešenou

Výměna staré zahradní pergoly za pergolu novou zastřešenou

Na naši firmu se obrátila paní Věra s požadavkem na výrobu a montáž nové pergoly. Ráda by na místo své staré masivní pergolové dřevostavby něco nového a hlavně se zastřešením. Realizaci dřevostavby na terase 6 x 4,2 m u rodinného domu jsem se snažil navrhnout s totožnou podobou jako byla původní a technik Honza při zaměření společně s paní Věrou pak doladili některé detaily. Celá dřevostavba je na zvýšené terase, která je obložená dlažbou, kotvení tak celé původní pergoly bylo na podlahové úchyty.

Na novou zahradní pergolu bylo třeba připravit:

  • masivní lepené dřevo 14 x 14 cm - stojky
  • masivní lepené dřevo 14 x 14 cm - pozednice
  • lepený hranol 6 x 16 cm - krokve
  • lamelové zástěny v dřevěném rámu 4 x 4 cm

Na naši truhlárně byly všechny dřevěné hranoly a lamelové zástěny vyrobeny a na lakovně ošetřeny nátěry chránící dřevo proti plísni a hnilobě. Zákaznice si jako finální a konečný nátěr vybrala týkový odstín pro novou konstrukci dřevostavby. Xyladecor Classic - teak je jedním z více žádaných odstínů. Dřevěná pergola byla připravena pro zákaznici.

Montáž nové pergoly započala až po demontáži té původní, polorozpadlé. Částečně bylo nutné zkrátit i vzrostlou vistárii, která časem opět obrazí a bohatě pokvete. Výhodou bylo, že jsme mohli využít pro kotvení stojek nové pergoly původní podlahové úchyty. Hlavní změnou oproti původním (na koso) výplním jsou nyní lamelové zástěny v rámu 4x4cm. Identická nižší zástěna tvoří i částečnou boční výplň místo zábradlí do zahradní části zahrady.

Na kostru pergoly z masivního lepeného dřeva náš montážní tým připevnil krokve na které pomocí oblých Al lišt a šroubů s těsněním a podložkou přichytili polykarbonátové desky o síle 10 mm. U této pergoly je komůrkový polykarbonát zajímavý nejen svým odstínem zabarvení (od bílé přecházející s nazelenalým nádechem), ale hlavně se jedná o teploreflexní provedení v podobě IQ Relaxu s funkcí odrážení UV paprsků. Nevytváří se tak vysoká teplota, jak tomu může být u jiných komůrkových polykarbonátů. Mezeru mezi stěnou domu a pultovou střecho jsme utěsnili těsnícím plechem.  

Finální nátěr dřevěné pergoly si zákaznice vybrala v odstínu teak
Původní pergolová dřevostavba porostlá pnoucí vistárií
Pergolové stojky jsme kotvili do původních podlahových úchytů
Grafické zpracování návrhu nové pergoly
Návrh na řešení pergoly včetně lamelových výplní  i s rozměry pro výrobu
Stojky i přední a zadní pozednice  jsou vyrobeny z masivních lepených hranolů
Na krokve pergoly jsme použili lepený smrkový hranol 6 x 16 cm
Detail dřevěné lamelové výplně v zadní části pergoly
Hrany polykarbonátu jsme zakončili krycí oblou lištou a u stěny domu použili těsnící plech