Výměna starých dřevěných treláží za nové mřížové zástěny

Výměna starých dřevěných treláží za nové mřížové zástěny

Po čase nás oslovil pan Vladimir, že by rád renovoval své treláže, které jsme mu instalovali více jak před sedmi lety. Zákazník má krásnou zahradu plnou keřů a květin, ale právě bujná vegetace a rozsáhlý zavlažovací systém zapříčinily kratší životnost dřevěných zástěn.

Mřížové zástěny jsou porostlé pnoucími růžemi, různě na sebe navazují a tvoří v zahradě překrásné průchody. Abychom prodloužili životnost dřeva v tomto náročném prostředí, přiklonili jsme se realizovat povrchovou úpravu prémiovou lazurou Tikurilla Valtti plus complete v bílém odstínu.

Nátěr jsme provedli ve třech vrstvách, ale fládr zůstane přesto viditelný, nejedná se tak o krycí lazuru a dřevo je stále dřevo a netváří se jako plast nebo kov. Některé dřevěné mřížedřevěné plotové zástěny jsme vyměnili hned a některé na svoji výměnu musí nějakou dobu počkat než se bude provádět kosmetická úprava na porostu nebo některé z keřů odkvetou.

Které části treláží jsme vyměnili?

  • sloupky masiv ze smrkového dřeva 9 x 9 cm
  • mříže Tereza s čepovaným rámem 40 x 90 mm a výplní na koso
  • laťky 13 x 30 mm s fazetou
  • zástěny Praktik

Mříže pro zakázku jsme vyráběli oběma způsoby. Jak plátováním do masivních rámů pro předělení větší plochy, tak  sbíjením do obloukové pergoly Linda.  Sloupky jsme kotvili pomocí zatloukacích trnů a mříže ke sloupkům za pomoci kovových úhelníků a vrutů do dřeva.

Pergola Linda 14 pro pnoucí rostliny - průchod
Kotvení pergoly Linda jsme provedli na zatloukací trny
Zatloukací trn je velký pomocník při kotvení dělících stěn nebo pergol
Výměna dalších mříží pro popínavé rostliny bude provedena až po jejich odkvětu
Zatloukání trnu pomocí palice a dřevěného nástavce