Výroba a montáž balkonového zábradlí bavorského stylu

Výroba a montáž balkonového zábradlí bavorského stylu

Oslovila nás zákaznice, paní Vlasta, s poptávkou na rekonstrukci balkonového zábradlí u rodinného domu. Rodinný dům prochází rozsáhlými úpravami a ráda by vylepšila vzhled domu balkonovým zábradlím bavorského typu. Telefonicky jsme si vyjasnili přibližné rozměry a typ zábradlí, betonová deska balkonu by měla zůstat původní.

Po zaměření na místě jsme byli nuceni změnit typ uchycení balkonových nosných prvků, kvůli menší síle betonové desky. Kotvení zábradlí bude muset být do podlahy balkonu nikoliv z bočních stran. Celková plocha balkonu se tím ovšem zmenší. S vypracovaným grafickým návrhem na dřevěný balkon a cenovou kalkulaci od našeho technika Vítka zákaznice souhlasila. Zaplatila 50% z celkové částky zakázky jako zálohu a zakázku jsme předali do výroby. 

Jednotlivé díly balkonového zábradlí bavorského typu

  • bavorský sloupek frézovaný ze tří stran
  • balkonové podpěry
  • plotový sloupek s frézováním pro kovovou konstrukci
  • balkonové madlo
  • truhlíkové prkno
  • truhlíková bočnice
  • ozdobné prkno Model B

Balkonové zábradlí vyrábíme ze smrkového dřeva. Ozdobné sloupky se vyrábí v naší truhlárně z dokonale vysušeného dřeva s minimálním počtem suků. Na výrobu sloupků se používá vertikální frézka s profilovými noži. Po vložení sloupku do frézky dojde k jeho pneumatickému upnutí. Kolikrát se sloupek otočí, na tolika stranách vznikne požadovaný tvar. Celkem bylo na balkónové zábradlí pro zákaznici vyrobeno 30 sloupků s ozdobným frézováním ze tří stran.

Protože je balkon před rekonstrukcí povrchu, bude snazší kotvení před položením izolace a finální dlažby. Rekonstrukce domu se bohužel protáhla a realizace balkonového zábradlí se tedy odložila až na jarní měsíce.

Montáž zábradlí bavorského typu u zákaznice

Při samotné montáži, která probíhala na Mělnicku se navíc ukázalo, že ani nosná deska balkonu není ve zcela dobrém stavu, což nebylo při zaměření na první pohled viditelné. Nosné prvky se naštěstí podařilo ukotvit dostatečně pevně a další montáž již proběhla bez problémů.

Por zákaznici Vlastu jsme vyráběli balkonové zábradlí alpského stylu
Grafický návrh našeho technika i s rozměry potřebnými pro výrobu zábradlí
Grafický návrh v barevném provedení  pro zákaznici
Výroba bavorských sloupků probíhá na naší truhlárně za pomoci vertikální frézky. Kolikrát se sloupek otočí, na tolika stranách vyrobí  požadovaný tvar
Takto vyrobených sloupků je na zábradlí potřeba desítky kusů, vše se odvíjí od délky zábradlí
Kotvení balkonového zábradlí do stěny domu pomocí kovového úhelníku
Zábradlí je do podlahy balkonu kotveno na kovovou konstrukci skrytou ve dřevěném hranolu
Horní část zábradlí zakončena balkonovým madlem
Součástí některých balkonů bývá i dřevěný truhlík pro převislé rostliny
Řešení dřevěného truhlíku v rohu balkonu
Povrchová úprava impregnací a tenkovrstvou lazurou