Výroba a montáž dlouhého plaňkového plotu

Výroba a montáž dlouhého plaňkového plotu

Protože jsme firma, která se zabývá dřevovýrobou, obrátil se na nás pan Jiří s požadavkem, zda jsme schopni jeho již dosluhující dřevěný plot nahradit novým. Jednalo by se o výměnu pěti dlouhých plotových polí vyrobených z plotových planěk v nedaleké vesnici. A na vesnici ke starému stavení se ani jiný plot než plaňkový nehodí. 

Mnoho lidí se při výběru plotu bojí volit dřevěnou variantu, protože má strach, že životnost takového plotu bude příliš krátká. Tento problém ovšem nenastává v případě plotu vyrobeného z impregnovaného dřeva. V případě, že se plot navíc ještě nedotýká země, je riziko hniloby a následného rozpadnutí plotu prakticky eliminováno.  Po obdržení závazné objednávky byla ihned v naší truhlárně zahájena výroba plotových planěk. 

Výroba plaňkového plotu

Dřevěné plotové plaňky vyrábíme ze smrkové půlkulatiny o průměru 6 cm a v horní části standardně zakončené špičkou. U pana Jiřího bylo ukončení planěk rovné. Délka planěk se odvíjí od výšky plotu. Ze stejného dřeva jsme vyrobili i plotové rýgle o průměru 10 cm a délce 400 cm pro uchycení planěk . Následně byly plaňky i rýgle  předány na lakovnu k provedení tlakové impregnace impregnačním napouštědlem. Tlaková impregnace pronikne hluboko do dřeva a díky složení napouštědla brání plísním a hnilobě ve znehodnocení dřeva. Bylo vyrobeno :

  • 150  dlouhých plotových planěk
  • 10 plotových rýglů

Na pozemku zůstaly velmi pěkné betonové sloupky po předchozím, rozpadlém plotě. Po příjezdu na místo montážní tým nakrátil rýgle na přesné délky roztečí jednotlivých betonových sloupků. Rýgle byly ke sloupkům připevněny pomocí vratových šroubů. Plotové plaňky byly přichyceny na rýgle pomocí samořezných šroubů do dřeva. Takto kvalitně vyrobený dřevěný plot vydrží desítky let. 

Dřevěný plot u víkendové chalupy.
Dřevěné plaňky v horní části ukončené špicí.
Dřevěný plaňkový plot se na vesnici hodí nejvíc.
Plotové rýgle přichyceny na původní betonové sloupky. Boční pohled na dlouhý plaňkový plot
Detail pěkného, původního betonového sloupku.
Pohled na hotový plot z čelní části.