Výroba a montáž dřevěného plaňkového plotu

Výroba a montáž dřevěného plaňkového plotu

Pořídili jste si pejska, či jiné zvíře? Nepotřebujete, aby se němá tvář pohybovala po celém pozemku? Dost možná budete potřebovat plot, kterým pozemek předělíte! To je přesně případ naší zákaznice, která nás oslovila ve věci zbudování plotu u ní na zahradě. Během zaměření jsme navrhli způsob konstrukčního řešení, ale i designovou stránku věci.

Zákaznice si zvolila slupky a plotové plaňky s obloukovým zakončením. Rýgle na doporučení zvolila v provedení okapnice, kdy díky šikmině z tohoto rýgle rychle steče většina vody. Pro nátěr bylo zvoleno impregnační napouštědlo a tenkovrstvá lazura Xyladecor Classic Hp v odstínu Antická pinie.

Na dřevěný plaňkový plot jsme připravili

  • 122 kusů plotových planěk 18 x 94 mm
  • 10 kusů plotových sloupků 90 x 90 mm
  • plotový rýgl - okapnice 40 x 100 mm

Vzhledem k zaměření a možnosti zpracovat důkladný projekt, byla na dílně z dřevěných plotovek a rýglů připravena jednotlivá plotová pole z dokonale vysušeného smrkového dřeva. Jejich vzájemné spojení zajišťovali vruty, totéž platilo i ve vztahu k jednotlivým brankám. Tato předmontáž umožnila realizaci plotu u zákaznice v jednom dni. Stačilo už "jenom" zakotvit sloupky, osadit plotová pole a zavěsit branky.

Kotvení sloupků bylo převážně řešeno za pomoci zemních vrutů, ale kotvili jsme i na hmoždinky k domu, či ke dřevníku za pomoci kovových úhelníků. Spojení sloupků a zemních vrutů bylo zajištěno sestavou šroubu M10+podložky+matice.

Spojení sloupků a plotových polí obvykle řešíme za použití úhelníků a vrtů, což byl i tento případ. Branky byly zavěšeny na stavitelné panty pro možnost seřízení. Pro uzavření branky sloužily obyčejné zástrče.

Povrchová úprava byla provedena v odstínu antická pínie
Grafické zpracování zakázky naším technikem Jiřím
Grafický návrh i s rozměry pro výrobu
Dřevěné branky byly na plot zavěšena na stavitelné panty pro možnost seřízení
Kotvení plotových sloupků na zemní vruty
Plotové sloupky i plotové plaňky v horní části zakončeny obloukem, plotový rýgl  seříznut do šikminy
U zdi domu jsme plot kotvili na hmoždinky
Plotové plaňky na dřevěný plot jsme vyrobili ze smrkového dřeva v atypické délce 110 cm
Pro uzavírání jednotlivých vrátek jsme doporučili na jednoduchou kovovou zástrč