Výroba a montáž posuvných dveří k zahradní pergole

Výroba a montáž posuvných dveří k zahradní pergole

Stálý zákazník Oldřich nás oslovil ve věci zakrytí stěn pergoly, kterou jsme realizovali téměř před 10ti lety. Zakrytí mělo poskytnout závětří a umožnit tak použití pergoly v nevlídném podzimním počasí.

Technik Jiří pro jistotu navštívil zákazníka z důvodu zaměření zakázky a po návratu vyhotovil návrh řešení zakrytí stěn pergoly. Pro tento  účel navrhl sestavu pevných a posuvných stěn-dveří, které by tuto funkci plnily v čelní části pergoly. Boční stěny navrhl v kombinaci dřevěné výplně s polykarbonátem. Výplně zahradní pergoly nemusely být hermeticky uzavřené.

Návrh na řešení posuvných dveří a zakrytí stěn pergoly

  • hranoly ze smrkového dřeva 4 x 4 cm pro rámy pevných stěn
  • hranoly ze smrkového dřeva 4 x 9 cm pro rámy dveří
  • klín ze smrkového hranolu s výškou 1 cm - 10 cm pro vyrovnání podlahy pod posuvné dveře
  • palubka ze smrkového dřeva o síle 19 mm pro výplň bočních stěn 
  • komůrkový polykarbonát o síle 6 mm v čiré barvě
  • povrchová úprava impregnací a tenkovrstvou lazurou v odstínu ořech

Nejzásadnějším prvkem celé zakázky byla výroba čelních dveří. Koncepčně byly řešeny jako posuvné, 4-křídlé.

Křídla dveří zastřešené pergoly budou pojíždět vždy v páru ve dvou kolejových drahách. Kolejové dráhy naši kolegové zavěsili na předsazené konzole zavěšené na pozednici pergoly. Spodní vedení křídel se zajistí vodícím profilem usazeným na dřevěném prahu. Tento práh naši montéři vsadili do gumové dlažby a vytvořili tak vodorovný základ. Vzhledem k velkému sklonu podlahy museli práh tvořit jako klín ze smrkového hranolu s výškou od 1 cm - 10 cm.

Aretaci středových křídel dveří zajišťují jednoduché zástrče, krajní křídla jsou pak v uzavřeném stavu zajištěna aretačním kováním pro posuvné dveře.

V letních měsících je pak možné závětří pergoly demontovat a dopřát jí tak plné vzdušnosti. Zákazník byl s naším řešením, výrobou a montáží velice spokojen.

Pro uzavření pergoly byly vyrobeny čtyři křídla posuvných dveří
Grafický návrh zakrytí stěn pergoly, přední část posuvná, ostatní stěny v kombinaci dřevěné výplně a polykarbonátu
Návrh řešení bočních částí pergoly v kombinaci pevných, dřevěných stěn a komůrkového polykarbonátu
Návrh na posuvnou čelní část skládající se  ze čtyřech částí. Jejich posuv byl zajištěn horním závěsným kováním s ložisky, spodní vedení křídel je zajištěno kovovým vodícím profilem  usazeným do dřevěného prahu
Pohled na uzavřené posuvné dveře z vnitřku pergoly
Aretace středových křídel dveří byly na jednoduchou zástrč,  krajní křídla se v uzavřeném stavu zajišťují aretačním kováním pro posuvné dveře
Pro vyrovnání sklonu podlahy pod posuvné dveře musel být vyroben pomocný práh