Výroba a montáž zahradní pergoly na nepravidelně umístěné patky

Výroba a montáž zahradní pergoly na nepravidelně umístěné patky

Pan Bohdan nás požádal o výrobu a montáž zahradní atypické pergoly na jím připraveném základu. Vzhledem k nepravidelnosti umístění patek jsme navrhli složitou konstrukci, která umožnila následné vystavění krovu v pravoúhlém uspořádání. Ale i tak byla konstrukce velmi složitá a vyžadovala přesné zpracování a rozkreslení jednotlivých prvků takříkajíc na milimetr. Díky tomu jsme zvládli nosnou konstrukci sesadit bez jakékoliv úpravy a pilu jsme vyndali až v okamžiku, kdy jsme začali střechu pláštit palubkami. Námi navržená atypická zahradní pergola byla zákazníkem s nadšením přijata.  

Dřevěná konstrukce zahradní pergoly 

  • BSH hranoly 12 x 12 cm na stojiny
  • BSH hranoly 6 x 12 cm na krokve
  • BSH hranoly 6 x 16 cm na nárožní krokve
  • smrkové palubky 19 mm na střešní záklop

Po nacenění zakázky a zaplacení zálohové faktury technik Jirka předal výkresy na zastřešenou pergolu do truhlárny. Naši šikovní truhláři nařezali potřebný počet hranolů v daných délkách a předali zakázku na lakovnu. K nátěru byla využita tenkovrstvá lazura Xyladecor classic HP v odstínu teak nejprve podpořená impregnačním napouštědlem. 

Montáž na místě proběhla na zákazníkem připravené zabetonované kovové patky s roxorem. Pergola byla opravdu veliká a poměrně těžká, proto jsme na zpevnění trámoví byli nuceni použít ocelové trámové patky.  Na složitě sestavenou dřevěnou konstrukci pergoly přišel palubkový záklop, na který naši montéři položili střešní krytinu v podobě asfaltového šindele černé barvy. Okraje nepravidelné pergolové střechy jsme ukončili oplechováním a dvě strany doplnili o okapový set pro svod dešťové vody mimo prostory pergoly. Okapové žlaby a svody jsme použili z pozinkovaného plechu.  

Dřevěná konstrukce pergoly byla vyrobena z BSH hranolů
Návrh na výrobu nepravidelné pergoly byl velice složitý
Barevné zpracování konstrukce pergoly s rozměry pro výrobu
Nepravidelná pergola z jiného úhlu pohledu
Konstrukce zastřešení nepravidelné pergoly
Pergolu jsme kotvili do nepravidelně rozmístěných patek, ale poradili jsme si :-))
Obvod pergoly jsme zakončili oplechováním ze zinkovaného plechu
Na střešní záklop jsme položili asfaltový šindel v černé barvě
Detail složité dřevní konstrukce pod střešním záklopem
Na vyztužení trámů jsme u atypické pergoly museli použít ocelové patky