Výroba dřevěné králíkárny se šesti kotci

Výroba dřevěné králíkárny se šesti kotci

Koníčkem pana Karla je chov králíků. Nyní se mu chov daří, králici se množí a on se na nás obrátil s přáním, zda bychom mu mohli vyrobit ještě jednu králíkárnu co nejvíce podobnou té, kterou už roky používá pro svůj chov. Poslal fotku starší králíkárny a my jsme se pustili do toho pustili. Výroba králíkárny dle dodané fotografie je pro naše truhláře zase něco nového. Králikárna by měla být sestavena ze šesti kotců. 

Co jsme použili na výrobu dřevěné králíkárny?

  • hlavní konstrukce - hranoly 9 x 9 cm
  • pomocný rám - hranoly 4 x 9 cm
  • dvířka - hranoly 4 x 4 cm
  • opláštění palubkami o síle 19 mm
  • výplň dvířek pevným pletivem
  • uzavírání dvířek na kovový obrtlík
  • střešní krytina asfaltový šindel

Na nosnou konstrukci i opláštění králíkárny jsme použili tlakově impregnované smrkové dřevo. Podlahu kotců jsme vyrobili ze snadno se čistící cementotřískové desky, tzv.cetris silný 10 mm. Důležitým detailem je mírný sklon podlahy v kotcích směrem k zadní stěně králíkárny. Králíci  tak budou po celou dobu svého pobytu v králíkárně v suchu a pohodě. Rozměr každého kotce je cca 70 x 70 cm. Králíkárna je tek velmi prostorná.

Dalším důležitým prvkem králíkárny je velký čelní přesah střechy, z každé strany cca 30 cm. Ten zajistí, že letní sluníčko udrží v jednotlivých kotcích potřebný stín. Jako střešní krytinu jsme použili asfaltový pás, který v budoucnu nahradíme plechovou krytinou. Na dvířka kotců jsme připevnili pevné pletivo. Nebude tak problém na dvířka připevnit napáječku, nebo závěsné jesle na seno. Uzavírání dvířek je bezpečné na kovový obrtlík.

Pod králíkárnou je dostatečný prostor pro umístění příslušenství, nebyl by problém králíkárnu doplnit ještě i o polici ve spodní části pod kotci.

Předloha od zadavatele zakázky v jakém stylu a rozměrech by chtěl vyrobit novou králíkárnu
Na opláštění králíkárny jsme použili palubkami o síle 19 mm.
Veškeré dřevo na králíkárnu bylo tlakově naimpregnováno
Na výrobu konstrukce králíkárny jsme použili smrkové hranoly  9 x 9 cm, dvířka vyrobili z hranolů 4 x 4 cm
Podlaha kotců je vyrobena z  cementotřískové desky - snadno se udržuje
Dvířka kotců jsme vyplnili pevným pletivem
Uzavírání dvířek králíkárny je na kovovou západku nebo-li obrtlík
Na střechu králíkárny jsme položili asfaltový pás