Výroba dřevěné lávky bez zábradlí přes jezírko

Výroba dřevěné lávky bez zábradlí přes jezírko

Paní Nadě jsme realizovali obnovu balkonového zábradlí a při té příležitosti nás také oslovila ve věci výroby lávky přes jezírko. Lávka měla být nejen dekorativní, ale především funkční. Její účel spočíval v přístupu do prostoru břehu, který byl vklíněn mezi živý plot a jezírko samotné.

Konstrukce lávky byla tvořena

  • nosníky z lepených hranolů typu BSH
  • prkna s drážkováním ze sibiřského modřínu

Nosné hranoly byly z horní strany seříznuty do oblouku, aby výsledná lávka tvořila klenutý efekt.

Jako pochozí vrstvu jsme zvolili trvanlivá, modřínová prkna s drážkováním. Drážkování na prknech má protiskluzový efekt. Na základě technického zpracování naším kolegou Jiřím byly na naší truhlárně nařezány veškeré díly pro výrobu lávky. Pro dlouholetou trvanlivost jsme celou lávku natírali impregnačním napouštědlem a ještě 2x tenkovrstvou lazurou s olejovou bází. Odstín nátěru byl zvolen antická pinie.

Hmotnost lávky byla vypočtena na 88 kg a protože byly lávka dodána ve smontovaném stavu naším firemním autem bylo nutné zajistit ze strany zákazníka součinnost - pomoc našemu řidiči při vykládce.

Lávku jsme pak pro zvýšení životnosti doporučili položit na betonové dlaždice, štěrkové lože nebo základový pás z betonu.

Pochozí část lávky je vyrobena z terasových prken sibiřského modřínu
Grafické zpracování lávky naším technikem Jiřím
Dřevěné části lávky je třeba vhodně povrchově ošetřit proti povětrnostním podmínkám
Nosníky lávky jsou vyrobeny z lepených hranolů typu BSH