Výroba dřevěného obvodového krytí studny bez horního poklopu

Výroba dřevěného obvodového krytí studny bez horního poklopu

Po čase nás oslovil zákazník Dalibor, že by rád renovoval kryt okolo betonové skruže. Ten původní jsme mu instalovali více jak před deseti lety. Zákazník má okrasné krytí betonové studny umístěné na otevřené ploše zahrady a je tak vystaveno opravdu náročným povětrnostním podmínkám. A tak, jak jsme zvyklí realizovat zakázky velkého rozsahu v podobě dřevěná pergola, víkendová chata nebo dřevěná podlaha na terasu, rádi děláme i zakázky drobnější nebo malé. Třeba v podobě krytu na studnu bez horního deklu. Je to zpestření pro naše truhláře :-))

Na dřevěný kryt jsme potřebovali:

  • sloupky masiv 70 x 70 mm tvoří ozdobnou část obložení šestistranu - sražené hrany
  • podkladové hranoly 40 x 60 mm z tvrdého exotického dřeva Massaranduba
  • sušené smrkové prkno 27 x 130 mm na horní lem - sražené hrany
  • povrchová úprava lazurou Tikurilla Valtti plus complete ve dvou odstínech šedé

Pro povrchovou úpravu jsme se rozhodli použít prémiovou lazurou Tikurilla Valtti plus complete ve dvou odstínech šedé, které by nejvíce korespondovaly k nátěru fasády domu . Nátěr jsme provedli ve třech vrstvách, ale fládr je přesto viditelný, nejedná se tak o krycí lazuru a dřevo je stále dřevo a netváří se jako plast nebo kov.

Pro prodloužení samotné životnosti dřevěného ozdobného obalu jsme ještě celý šestihran posadili na "botičky" podklad z tvrdého exotického dřeva, které má vysokou odolnost a nepodléhá tak snáze zkáze a hnilobě.  Vnitřní průměr šestihranu je 105 cm , aby se do něho bezproblémově vešla metrová, betonová skruž. Zákazník byl velice spokojený.

Obvodové krytí studny posazené na podkladové hranoly z exotického dřeva
13 cm široký horní lem z hoblovaného smrkového dřeva
Než bychom měnili jen poškozené části krytí, rozhodl se majitel pro výměnu celého starého krytí za nové
Původní krytí betonové studny, které časem podlehlo hnilobě