Výroba dvou pergol - Linda 26 a Linda 23 se zastřešením

Výroba dvou pergol - Linda 26 a Linda 23 se zastřešením

Pan Jaroslav se rozhodl pro zastřešení terasy u domu. Ale jak vyřešit zastřešení, když terasa má atypicky zkosený tvar? Vzhledem i ke značně omezeným finančním prostředkům by asi nezastřešoval terasu celou.

Návrh na výrobu dvou dřevěných pergol

Po návštěvě místa realizace bylo naším technikem navrženo řešení v podobě dvou pergol. Pergoly Linda 23 a Linda 26 jsou vzhledově stejné, ale rozměrově jiné. Jedná se o opěrné pergoly, které se připevňují ke zdi domu.

Konstrukce pergol je vyrobena z lepených hranolů BSH o rozměru 12 x 12 cm.  Velkou výhodou lepených hranolů je jejich tvarová stálost. Ani dlouhá ráhna nebo stojky se díky lepenému profilu nekroutí a neprohýbají. Tvarová stálost je důležitá především kvůli polykarbonátové desce, která by mohla vlivem zkroucení prasknout.

Tento typ zahradní dřevěné pergoly je velmi odolný i při prudkém větru. Pro zastřešení se používá komůrkový polykarbonát silný 8 mm v několika barevných odstínech. Stojky je nutné k zemi připevnit pomocí různých typů kování od zemních vrutů, betonových úchytů až po H profily, které se betonují přímo do země. Nedochází tak k nechtěnému kontaktu dřevěných pergolových stojek se zemí a výrazně se tak prodlužuje jejich životnost.

Pergola Linda 26

  • délka: 310 cm
  • šířka: 199 cm
  • výška: 270 cm

Pergola Linda 23

  • délka: 526 cm
  • šířka: 398 cm
  • výška: 290 cm

Výroba v truhlárně

Zákazníkovi se návrh líbil a pergoly byly zadány do výroby. Krátké, ale i dlouhé hranoly použité na výrobu pergoly projdou skrz širokopásmovou brusku. Tím se docílí hladkého povrchu. Ke stržení ostrých hran se používá spodní frézka. Vzhledem k omezeným finančním možnostem zákazní nechtěl ani povrchovou úpravu dřeva, ani montáž. Pro připravené a na míru nařezané hranoly použil vlastní odvoz.

Výsledek společné práce

Výsledek společné práce - pergoly v přírodním provedení pokryté polykarbonátem v barvě kouřový opál a stojky k podkladu ukotvené na zabetonované patky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Čelní pohled na velkou i malou pergolu.
Detail kotvení konstrukce pergoly k podkladu pomocí kovových patek.
Grafický obrázek pergoly Linda 23 s polykarbonátovou střechou
Grafický obrázek opěrné pergoly  Linda 26
Krátké, ale i dlouhé hranoly použité na výrobu pergoly projdou skrz širokopásmovou brusku. Tím se docílí hladkého povrchu.
Ke stržení ostrých hran se používá spodní frézka .
Montáž pergol si zákazník prováděl již sám.
Výsledek společné práce, my to vyrobili a zákazník pergoly postavil a zastřešil.