Výroba praktického zahradního nábytku MALLORCA

Výroba praktického zahradního nábytku MALLORCA

Zahradní nábytek venkovského stylu vyrobený z masivu je vhodný na chaty, chalupy nebo ho jen postavit do zahrady. Vyrábíme jej ze smrkových hranolů o síle 4 cm.

Sestava zahradního nábytku Mallorka se skládá:

  • stůl
  • lavička s opěrkou
  • lavička bez opěrky
  • klasická židle
  • stolička

Objednat si lze celou sestavu nebo jednotlivé kusy nábytku mezi sebou libovolně kombinovat.


Výroba probíhá v truhlárně. Na výrobu se používají hranoly z vysušeného smrkového dřeva o síle 4 cm. Pro docílení hladkého povrchu dřeva se dlouhé a široké hranoly ze všech stran protahují skrz širokopásmovou brusku. Spodní frézka zase dokáže srazit hrany a zaoblit ostré strany. Na správné straně spojnice (lubu) a ve správné vzdálenosti je nutné předvrtat otvory pro dlouhé šrouby. K tomu naši truhláři používají ruční stojanovou vrtačku. Aby bylo při montáži docíleno stejných mezer mezi jednotlivými hranoly, vkládá se mezi jednotlivé hranoly desek stolů nebo sedáků lavic nebo opěradel korkový čtvereček s hřebíčkem. Po sešroubování se korek s hřebíčkem odstraní.

Některé díly nábytku se k sobě nešroubují, ale jsou spojeny pomocí truhlářského lepidla a vsazených dřevěných kolíků. Ruční kolíkovací frézka v hranolech vytvoří oválný otvor právě pro tyto spoje.

Pro zvýšení pevnosti a stability stolu je použita výztuha připevněná ve spodní části na jedné straně k trnoži a na druhé straně k desce stolu.

K výrobě nohy pro židli nebo lavici s opěradlem se používá již zmiňovaný spoj pomocí dřevěného čepu a lepidla. Všechny tři části nohy se sesadí dohromady a pro zpevnění se na 24 hodin stáhnou truhlářskou svěrkou. Potom již stačí jednotlivé díly lavice zkompletovat a lavice je připravena k prodeji.

Hranoly z vysušeného smrkového dřeva o síle 4 cm připravené na výrobu zahradního nábytku.
Aby se docílilo maximální hladkosti dřeva, protahují se hranoly skrz širokopásmovou brusku.
Dlouhé i krátké hranoly se bruskou protahují ze všech stran.
Spodní frézka zase dokáže srazit hrany.
Pomocí spodní frézky lze jednoduše zaoblit strany hranolů, kde je to třeba.
Truhláři používají ruční stojanovou vrtačku na předvrtání děr pro dlouhé šrouby.
Hotové, předvrtané části nábytku , konkrétně spojnice zadní části opěradla lavice jsou připraveny na kompletaci.
Mezi jednotlivé hranoly desek stolů, sedáků lavic nebo opěradel se vkládá korkový čtvereček s hřebíčkem.
Detail spodní části desky stolu před přišroubováním spojnice (spodního lubu) k jednotlivým hranolům
Na jeden stůl jsou potřeba tři luby, dva na krajích a jeden pro zpevnění v prostředku stolu.
Po sešroubování se korek s hřebíčkem odstraní.
K bočním spojnicím jsou přichyceny nohy stolu.
Detail připevnění nohy k lubu ve spodní části stolu a kvalitně provedeného zaoblení ostrých stran jak u lubu tak rohu stolu.
Pro zvýšení pevnosti a stability stolu je použita výztuha připevněná ve spodní části na jedné straně k trnoži a na druhé straně k desce stolu .
Zaoblené spojnice (luby) zadní části opěradla lavice s předvrtanými otvory a s dlouhými šrouby připravené k montáži.
Sedáky a opěradla lavic ze smrkových hranolů.
Po té již stačí jednotlivé díly lavice zkompletovat.
Některé díly nábytku se k sobě nešroubují, ale jsou spojeny lepením pomocí vsazených dřevěných kolíků.  Ruční kolíkovací frézka v hranolech vytvoří oválný otvor právě pro tyto spoje .
K výrobě nohy pro židli nebo lavici s opěradlem se používá již zmiňovaný spoj pomocí dřevěného čepu a lepidla. Všechny tři části - přední noha, zadní noha a trnož se sesadí dohromady a pro zpevnění se na 24 hodin stáhnou truhlářskou svěrkou. Pro sklon opěradla je horní část zadní nohy  mírně zkosená.
Detail zadní části lavice – nejprve se hranoly opěradla sešroubují lubem a po té lub přichytí na šikminu zadní nohy.  Tím se docílí sklonu opěrky.
Lavice  je smontována a v přírodním provedení připravena pro zákazníka. Pokud si zákazník bude přát, projde ještě naší lakovnou pro provedení impregnace nebo bude natřena lazurou ve zvoleném odstínu.
Hotový a připravený pro zákazníka je i stůl.