Zahradní dřevěná pergola zastřešená plným polykarbonátem

Zahradní dřevěná pergola zastřešená plným polykarbonátem

Pan Ivo nás požádal o zastřešení prostoru v zadní části domu. Zahrádku nemá nijak velkou, ale jejím částečným zastřešením ji bude moci využívat daleko víc než doposud. Dřevěná pergola by měla navazovat na prosklené dveře vedoucí do kuchyně a výborně by se hodila na víkendové stolování celé rodiny, popřípadě na večerní grilování. Velikost pergoly vyšla na 3 x 6 metrů, což je další obytný prostor k domu navíc. S technikem při zaměření prostoru dořešili další požadavky ohledně povrchové úpravy, kotvení a zastřešení. 

Na zahradní pergolu jsme použili lepený smrkový hranol:

  • 120 x 120 mm - 4 x stojka
  •   60 x 120 mm - 4 x vzpěra
  •   60 x 160 mm - 2 x pozednice
  •   60 x 160 mm - 10 x krokve

Naši truhláři nachystané dřevěné hranoly předali na lakovnu. Povrchová úprava byla provedena nejprve impregnací a pak dvěma nátěry silnovrstvou lazurou v odstínu teak. Na zastřešení jsme objednali plný polykarbonát, protože si zákazník přál, aby skrz střechu bylo vidět stejně, jako kdyby to byla střecha skleněná. Výhodou je, že kdybychom dělali střechu skleněnou, museli bychom řešit nosnost té střechy. V našem případě to tedy nebyl problém, protože polykarbonát jako takový je velmi lehký.

Čtyři přední stojiny pergoly náš montážní tým kotvil na zemní vruty s prodloužením BAYO.S. Je to v podstatě nejjednodušší kotvení, které je pro tento podklad ideální. Na zeď domu přidělali pozednici přes chemickou kotvu a závitové tyče. Polykarbonát ke krokvím připevnili pomocí hliníkové krycí lišty s Fasto šrouby s těsněním a krytkou. Obvod polykarbonátu zakončili těsnící lištou a mezeru mezi zdí a pultovou střechou překryli těsnícím plechem proti zatékání dešťové vody. V přední části instalovali plastový okap, který nebyl svedený až úplně k zemi, ale bylo tam počítáno s tím, že pod okap přijde sud. Další akcí u zákazníka byla dřevěná venkovní podlaha

A z čeho jsme dřevěnou terasu sestavili?

  • netkaná textilie
  • smrkové hranoly
  • modřínová terasová prkna
  • spojovací materiál

Na přichystané, udusané štěrkové lože naši montéři nejprve položili netkanou textilii. Do vytýčeného prostoru položili dvojitý rošt z impregnovaných smrkových hranolů a na hranoly nerezovými vruty připevnili terasová prkna vyrobená z modřínového dřeva. Povrchová úprava terasy byla provedena bezbarvým olejem Flügger. 

Povrchová úprava dřevěných částí baly provedena v odstínu teak
Kotvení pozednice na zeď domu bylo pomocí chemické kotvy a závitových tyčí
Kotvení předních stojek pergoly jsme kotvili na zemní vruty Bayo. s s prodloužením mimo podlahu pergoly
K utěsnění mezery mezi zdí domu a polykarbonátem jsme použili těsnící plec  - titanzinek
Na zastřešení pergoly jsme používali plný polykarbonát, tato střecha vypadá jako skleněná
Pozednici jsme na stěnu domu kotvili přes chemickou kotvu a závitové tyče
Zakončení přední části pergoly jsme provedli červeným okapovým setem značky Lindab. Pod okap přijde umístit sud na vodu
Pod pergolu jsme vyrobili terasu z modřínových prken
Na upevnění polykarbonátu na krokve jsme použili těsnící lišty s Fasto šrouby