Zahradní pergola Zoutelande s pultovou střechou

Zahradní pergola Zoutelande s pultovou střechou

Na naši prodejnu se dostavila paní Věra s manželem, tedy zákazníci, kteří si vybrali na webu pergolu Zoutelande. Dřevěná pergola jim vyhovovala po stránce rozměrů, ale i po stránce vzhledu a především robustnosti. Tento typ pergoly máme vystavený i v našem areálu, tudíž bylo možné si jej prohlédnout z blízka a odsouhlasit povrchovou úpravu, která je provedena z výroby hnědou impregnační látkou. Během prohlídky jsme také se zákazníky dohodli další služby, ale i úpravy pergoly, které jsme následně podložili zaměřením místa kde pergola měla stát.

Zakázka moderní pergoly se rozrostla o položky:

 • montáž na na pozemku
 • dodávka kotevního materiálu v podobě zemních vrutů
 • dodávka okapového setu z platu
 • střešní krytina z bitumenového pásu s červeným keramizovaným povrchem
 • lemování okraje střechy z eloxovaného hliníku

Zmíněné úpravy spočívali především v úpravě dřevěné pergoly pro osazení na nerovný svažitý terén a přestavbu pergoly ve smyslu změny sklonu střechy.

Díky důkladné přípravě pak mohla montáž zahradní pergoly proběhnout bezproblémově bez jediného říznutí. O konečné podobě pergoly se nakonec můžete přesvědčit sami podle přiložené fotodokumentace.
Za zmínku u této dřevěné pergoly stojí, že se jedná o pergolu z řady DIY. Pergola je určena pro kutily, kteří nepostrádají trochu řemeslného umu.

Součástí dodávky zahradní pergoly DIY je:

 • vykrácený materiál s povrchovou úpravou tlakové impregnace
 • montážní plánek
 • spojovací materiál

Jednotlivé díly před montáží vyžadují finální zkrácení podle přiloženého manuálu a vyřezání spojů na sloupcích. Ostatní prvky je potřeba objednat podle potřeby (kotvení, střešní krytinu), ale to platí i u ostatních pergol.

Provedení zahradní pergoly v režimu DIY se může zdát pro větší pracnost montáže jako nevýhodné, ale přináší sebou mimo ceny, i různé možnosti přestavby pergoly a možnosti úpravy rozměrů. Například i pergola v našem areálu je mírně upravená, čehož si nikdo běžně nevšimne.

Původně zcela plochou střechu pergoly jsme u zákaznice přestavěli na sklon střechy v úhlu 5°. Úpravu sklonu střechy jsme totiž voli z důvodu usnadnění odtékání vody, pro možnost zvolit méně finančně náročnou krytinu založenou na bitumenových pásech s keramizovaným povrchem.

Primárně zcela plochá střecha pergoly totiž vyžaduje speciální černou střešní folii z materiálu EPDM. Folie se na střechu montuje v jednom kuse a je ke konstrukci pergoly celoplošně nalepena kontaktním lepidlem. Jiný typ krytiny by byl na zcela ploché střeše nevyhovující. Do střechy by s dělenou krytinou zatékalo. Samozřejmě, žádá-li si to design, není důvod zcela plochou střechu realizovat. Pokládka EPDM folie je rychlá a není nijak náročná.

Zahradní pergola Zoutelande s pultovou střechou a rozměry 4 x 3 metry byla postavena na mírně svažitém terénu
Zaměření místa pro pergolu a příprava zemních vrutů na její kotvení
Kotvení stojin pergoly na zemní vruty BAYO.S s fixní patkou
Střecha pergoly má prkenné podbití palubkami
Na střechu jsme položili krytinu z bitumenového pásu s červeným keramizovaným povrchem
Okraje střechy byly zakončeny eloxovanou hliníkovou lištou
Pultová střecha byla upravena do sklonu, v zadní části instalován okapový set v hnědé barvě
Dřevo zahradní pergoly jsme ošetřili červenohnědou impregnační látkou