Zastřešená zahradní pergola doplněná mřížemi Zuzana

 Zastřešená zahradní pergola doplněná mřížemi Zuzana

Paní Helena nás požádala o částečné zastřešení nízké zahradní terasy. Betonová terasa vystavěná ze ztraceného bednění je napojená na dům. Paní Helena by chtěla polovinu terasy nechat otevřenou a polovinu zastřešit. V případě nepříznivého počasí by se posezení přestěhovalo pod zastřešení a rodina by na terase mohla pobývat i za deště. Rozměr zastřešené terasy byl cca 3,5 x 4,5 m.

Naším technikem byla navržena zahradní pergola podle vzoru Linda a dřevěná zástěna typu Modern nebo Praktik v kombinaci s mříží, která by posezení ochránila i před studeným větrem. Na zastřešení pergoly bychom použili komůrkový polykarbonát. Nakonec místo zahradní zástěny byla zvolena pouze dřevěná mříž Zuzana. Odsouhlasený návrh byl předán do výroby.

Na výrobu zahradní pergoly jsme použili:

  • BSH hranoly - základ pergoly
  • komůrkový polykarbonát - zastřešení
  • patka sloupku "Y" s roxorem - kotvení pergoly
  • atypické mříže Zuzana - pergolové zástěny

Mříž Zuzana

Tato mříž je vyrobena z latí o velikosti 1,5 x 3 cm plátovaným spojem. Velikost oka na koso je 10 x 10 cm. A co to vlastně plátovaný spoj je? Latě mají v přesně daných vzdálenostech přesně tvarované zářezy, aby do sebe perfektně zapadaly. Spoj latí je navíc jištěn kovovou sponou. Celá mříž je vsazena do dřevěného rámu 4 x 4 cm.

Nařezané hranoly na pergolu i pět kusů mříží Zuzana v atypickém rozměru jsme na lakovně ošetřili lazurou Tikkurila valti plus complete v odstínu 5077.

Stojky pergoly jsme kotvili do betonové podlahy terasy na ocelové patky s roxorem pomocí chemické kotvy. Po sestavení celé konstrukce pergoly jsme ji zastřešili teploreflexním komůrkovým polykarbonátem. Polykarbonát jsme po obvodu uzavřeli hliníkovou lištou, aby do jednotlivých komůrek nezatékala voda. Mříže Zuzana jsme k pergolovým stojkám připevnili kovovými úhelníky.

Zahradní pergola Linda doplněna o dřevěnou mříž Zuzana
Grafický návrh zahradní pergoly doplněné o dřevěnou zástěnu
Na zastřešení pergoly jsme navrhli komůrkový polykarbonát
Kotvení pergoly jsme provedli na kovové patky s roxorem a chemickou koutvu
Pergolu jsme vyrobili z lepených BSH hranolů
Dřevěné prvky pergoly jsme ošetřili lazurou Tikkurila valti plus
Samostojná pergola byla kotvena těsně ke zdi domu
Pergolou Linda jsme zastřešili polovinu zahradní terasy
Obvod polykarbonových desek jsme uzavřely hliníkovou listou ve tvaru F
Mříže Zuzana jsme ke stojkám pergoly připevnili pomocí kovových ůhelníků
Pergolu jsme zatřešili teploreflexním komůrkovým polykarbonátem