Zastřešení zadní terasy pergolou pokrytou asfaltovým šindelem

Zastřešení zadní terasy  pergolou pokrytou asfaltovým šindelem

Pan Michal by potřeboval provést zastřešení starší terasy u zadního vchodu do domu. Když chce večer posedět s rodinou nebo přáteli u piva nebo dobrého vína, není mu příjemné sedět u domu,  kde na něho může koukat spousta sousedů a v době deště se nedá terasa používat vůbec.  Před terasou má pouze pár vzrostlých jehličnanů, které ho před zvědavými sousedy a deštěm opravdu nezachrání. 

Řešení zastřešení zahradní terasy 

Technik Jiří se po telefonické domluvě vypravil za zákazníkem, aby provedl přesné zaměření terasy a upřesnil si se zákazníkem jeho požadavky a možnosti stavby. Po návratu zpět do kanceláře vytvořil počítačovou 3D vizualizaci zastřešené pergoly. Tu společně s předběžným rozpočtem zaslal zákazníkovi. V původním návrhu bylo navrženo zastřešením pevnými polykarbonátovými deskami, ale zákazník trval na zastřešení asfaltovým, střešním šindelem. Když byl zákazník plně spokojen s navrženým řešením, nic nebránilo se započetím výroby v naší truhlárně.

Výroba pergoly a následná montáž na zahradě zákazníka

Naši truhláři dostali výkresy a přesný popis požadovaných prvků na výrobu pergoly, takže se mohli hned pustit do práce. Všechny dřevěné prvky pergoly byly vyrobeny z vysušeného smrkového dřeva, které bylo na truhlárně dohladka ohoblováno a nakráceno na potřebné délky. Jednotlivé části pergoly:

  • pergolové stojky
  • dřevěné vzpěry
  • pozednice ze smrkových hranolů
  • pergolová ráhna
  • palubky pro zastřešení - byly u nás na lakovně povrchově upraveny.

Dřevo bylo napuštěno impregnačním napouštědlem, které ho chrání před plísní, hnilobou a škůdci, a dále byl použit nátěr silnovrstvou lazurou v odstínu vlašský ořech.

Před montáží opěrné pergoly zákazník sám provedl odstranění vzrostlých jehličnanů a provedl výkopy pro zabetonování ztraceného bednění pro ocelové kování. Náš montážní tým jako první do těchto výkopů zabetonoval kotvící patky "H". Poté byly ke stěně domu přimontovány dřevěné pozednice pomocí kotvení na chemickou maltu a závitové tyče. Do zabetonovaného kování byly vsazeny stojky, přes které byla položen čelní trám.  Na čelní trám a pozednici na domě byly položeny krokve pro montáž zastřešení. Střecha byla vyrobena ze smrkových palubek o síle 19mm. Následně na palubky přišla položit střešní krytina ve formě asfaltového šindele v provedení červený obdélník. Ze stran byla pergola zakončena kovovou lištou, v přední části okapovým žlabem a okapovým svodem s vyústěním volně do zahrady. 

Po dokončení montáže dílo zákazník převzal s velkou spokojeností.

Postavenou pergolou došlo k částečnému zastínění terasy
Nákres zaměření terasy a předběžný nákres řešení.
Grafický návrh vytvořený naším technikem.
Grafický návrh pergoly - čelní pohled.
Pohled na pergolu z boku.
Schodiště do zahrady před zahájením opravy.
Původní terasa v zadní části zahrady před zastřešením.
I některé vzrostlé jehličnany musely být před montáží pergoly vykáceny.
Detail kotvení pergoly k podkladu.
Pozednice byly na stěnu domu uchyceny na chemiskou kotvu.
Na pozednice byly položeny dřevěné krokve a na krokve palubky ze smrkového 19 mm silného dřeva.
Navázání pergoly k rohu domu.
Detail stojky se vzpěrami a trámem pro střešní záklop.
Přední část pergoly ukončena okapovým žlabem, z boku ukončena plechovou lištou.
Pergola s pultovou střechou pokryta asfaltovým šindelem v červené barvě.