Zastřešený zahradní altánek kotvený do zatloukacích trnů

Zastřešený zahradní altánek kotvený do zatloukacích trnů

Zakázku v podobě čtvercového zastřešeného altánu jsme realizovali u paní Alice. Zákaznice si z dlouhé chvíle procházela naše webové stránky a všimla si kategorie "zakázková výroba" . Když tuhle kategorii otevřela, zjistila co všechno naše firma umí.

Na pozemku za domem má již několik let prostor vydlážděný zámkovou dlažbou a ze dvou stran odcloněný od okolí porostlými dřevěnými mřížemi. Prostor rodina užívá k víkendovým posezením, ale pouze v případě, že je venku hezky. Požádala nás, zda bychom jí tento prostor nějakou vhodnou dřevostavbou zastřešili, aby se dal používat i v případě deštivého počasí.

Návrh na čtyřboký zastřešený zahradní altánek, který bude volně navazovat na porostlé mříže se paní Alici velmi líbil. Velikost zastřešeného prostoru je cca 3 x 3 metry, což je pro rodinné posezení dostačující.

Na výrobu altánku jsme použili

  • stojiny a vzpěry - lepený hranol 12 x 12 cm
  • střešní krokve - 4,5 x 7 cm
  • střešní palubka 19 mm


Zahradní altánek jsme vyrobili z dokonale sušeného a dohladka hoblovaného smrkového dřeva. Z truhlárny nachystané pergolové prvky jsme předali na lakovnu, kde bylo dřevo ošetřeno lazurou Tikkurila valti plus Complete v odstínu 5077. Tato barva se téměř shodovala s barvou použitou na porostlých ozdobných mřížích.

Stojiny zahradního altánu jsme kotvili do zatloukacích trnů v prostoru zámkové dlažby. Lepší než zatloukací trn pro kotvení altánu se nám jeví zemní vrut nebo kovová patka s roxorem, ale zákaznice trvala na zatloukacích trnech.

Přímo na místě montáže naši truhláři sestavili robustní šroubovanou konstrukci střechy se středovou hrotnicí, ke které se sbíhají všechny střešní krokve. Tato konstrukce pak unese velké zatížení, není tedy problém jako střešní krytinu zvolit těžký asfaltový šindel v jakékoli podobě.

Střešní konstrukci altánu jsme doplnili palubkovým záklopem a pomocí kroucených hřebíků připevnili hnědý asfaltový šindel ve tvaru obdélníku.

Zahradní altán jsme montovali do prostoru  vyplněného porostlými mřížemi
Stojiny zahradního altánu jsme kotvili do zatloukacích trnů mimo prostor  zámkové dlažby
Montáž základní střešní konstrukce altánu
Detail sesazení střešních krokví ke středové hrotnici
Dřevěné prvky altánu jsme ošetřili  lazurou Tikkurila valti plus Complete v odstínu 5077
Střešní konstrukci altánu jsme doplnili palubkovým záklopem
Na střešní záklop ze smrkových palubek jsme  položili asfaltový šindel ve tvaru obdélníku
Asfaltový šindel se na střešní záklop připevní hřebíky do střešní krytiny
Pod zastřešeným zahradním altánem se rodině bude dobře relaxovat
Detail položení asfaltového šindele v prostoru, kde se lomí střecha altánu
Hrotnice je část střechy altánu ke které se sbíhají střešní krokve